Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Techweek Chicago z wynalazkami z Małopolski

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.07.01 10:01 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:07 )
Pięć firm start-upowych z Małopolski i Śląska reprezentuje Polskę na odbywającym się w Chicago Techweek 2013. W organizację ich wyjazdu zaangażowała się Konsul USA w Krakowie Ellen Germain. Uczestnicy chicagowskiej konferencji technologicznej spotkali się u niej przed wyjazdem, by zaprezentować swoje wynalazki.

Fot: Konsulat USA w Krakowie


Zwycięskie firmy wyłonione zostały w konkursie współorganizowanym przez Konsulat USA w Krakowie. Wśród finalistów znaleźli się: ACE Stream, EgzoTech, Garden Mate, Nearbox oraz Presspad.

ACE Stream zajmuje się dostarczaniem wideo bardzo wysokiej jakości do użytkowników internetu po niskich kosztach. Z usługi korzysta już na świecie 3 i pół miliona ludzi. W Polsce ok. 100 tysięcy, między innymi takie platformy jak TVN Player i TVN online.

- U początków naszego projektu była irytacja na złą jakość techniczną oglądanych przez nas przekazów wideo – tłumaczą Kuba i Mikołaj, przedstawiciele firmy.

Jak tłumaczą autorzy projektu, wraz z rozwojem rozrywki multimedialnej w sieci oczekiwania dotyczące jakości streamingu wideo użytkowników będą rosły. Usługa jest dla zwykłego użytkownika niezauważalna, ponieważ wbudowana jest w przeglądarek z których korzystają.
[

Posłuchaj: 

]

Dzięki aplikacji zaprojektowanej przez firmę Presspad każdy może być wydawcą własnego pisma. Dzięki tym rozwiązaniom publikowanie w sieci odbywa się błyskawicznie. Użytkownicy platformy mogą sami zmieniać publikowaną treść a także informować swoich użytkowników o nowych publikacjach.

Platformy mobilne, takie jak nasza, są odpowiedzią na potrzeby rynku i zmiany na świecie – tłumaczy Marcin Klimek z firmy Presspad. Platforma skierowana jest przede wszystkim do małych firm wydawniczych. Jest skomplikowana, bo łączy rozwiązania internetowe z mobilnymi. Prace nad projektem trwały dwa lata. Dzięki tym rozwiązaniom każdy może być wydawcą swoich własnych treści i może mieć wpływ na ich wygląd i zastosowane rozwiązania.

Wkrótce platforma zostanie wzbogacona o narzędzia służące do rozwijania także funkcji społecznościowych. Dzięki aplikacji możliwe będzie także oglądanie multimediów. Na razie są to oczywiście zdjęcia ale w planach jest także pokazywanie filmów.

Polska jest ciągle bardzo młodym rynkiem, jeśli chodzi o rozwiązania mobilne. Coraz więcej Polaków korzysta z multimedialnych telefonów ale ciągle jeszcze nie wykorzystuje w pełni wszystkich funkcji, jakie one oferują. To bardzo obiecujący rynek – nie ma wątpliwości Marcin Klimek.
[

Posłuchaj: 

]

U początków projektu firmy Garden Mate była... potrzeba chwili. - Wybudowaliśmy dom na kredyt ale nie wystarczyło już na zaprojektowanie ogrodu. Dlatego wymyśliliśmy program, dzięki któremu zaprojektowaliśmy swoją zieleń – tłumaczy Bartłomiej Czarnecki. - Potem przyszła refleksja, by z tego narzędzia mogli skorzystać inni – dodaje.

Dzięki programowi można za darmo i bardzo szybko zaprojektować swoje otoczenie. Dzięki pomocy dendrologa program wzbogacono o konkretne i użyteczne informacje – jakie rośliny sadzić obok siebie by sobie nie przeszkadzały.

Program przy projektowaniu uwzględnia obszar ogrodu, położenie stron świata i położenie domu. Na mapce możemy wskazać, gdzie chcemy mieć trawniki i przejścia czy też elementy małej architektury. Program weźmie to pod uwagę. Nie zapobiegnie oczywiście wybujałej wyobraźni ogrodników – śmieje się projektant.

Program ma jeszcze jedną ciekawą użyteczność – informuje nas, kiedy i co należy zrobić z zasadzonymi przez nas roślinami. W przygotowaniu jest także aplikacja mobilna, która będzie przypominać domowym ogrodnikom, jakie prace powinni wykonać w danym czasie.
Projekt wzbogacono o specjalnie zaprojektowane rabatki - zestawy roślin, które będą kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Projekt poprowadzi nawet najmniej doświadczonego działkowicza po meandrach ogrodnictwa. Pokazuje też orientacyjne ceny.
[

Posłuchaj: 

]

Urządzenie EgzoTech jest robotem rehabilitacyjnym, który ma pomóc fizjoterapeucie i rehabilitantowi w przeprowadzaniu skutecznej rehabilitacji osób z uszkodzeniami kończyn – po wylewach, udarach i wypadkach.

Robot wyposażony jest w specjalne ramiona, które naśladują pracę uszkodzonych kończyn według danych zaprogramowanych przez specjalistę ( nacisk, tempo ruchu, ciężar nacisku).

Roboty są ułatwieniem dla rehabilitantów, jeden specjalista jest w stanie prowadzić kilku pacjentów jednocześnie. Roboty wykorzystywane są przede wszystkim przez gabinety rehabilitacyjne. Na razie nie ma możliwości, by pacjenci samodzielnie mogli decydować o parametrach wykorzystywanych przez maszynę.
[

Posłuchaj: 

]

Usługa Nearbox jest usługą geolokalizacyjną dla urządzeń przenośnych, która łączy ludzi i miejsca. Dzięki aplikacji można pozostawać w kontakcie z innymi ludźmi o podobnych potrzebach - na uczelni, w bibliotece czy centrum handlowym. Dzięki opcji "subskrybuj" można na bieżąco śledzić, co dzieje się w ulubionych miejscach .

Impreza w Chicago ma charakter konkursu. Z ponad 70 zespołów z całego świata wybrani zostaną najlepsi, którzy walczyć będą o 100 tysięcy dolarów nagrody. Wpływ na wybór projektu mają nie tylko członkowie jury, ale także jej uczestnicy.

Techweek jest największą konferencją technologiczną w Środkowych Stanach. W budynku Merchandise Mart od 27 do 29 czerwca zaprezentuje się ponad 2 tysiące firm z całego świata i 150 wystawców. Podczas ponad 60 wykładów, dyskusji panelowych i warsztatów wystąpi 120 zaproszonych ekspertów ze świata IT i biznesu. Organizatorzy spodziewają się, że na tegorocznej konferencji pojawi się około 8 tysięcy osób.

JP/RK

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię