Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Teatr Słowackiego w Krakowie chce odtworzyć garderobę Ludwika Solskiego

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2019.10.22 10:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:58 )
W niewielkim pomieszczeniu, w którym urzędował wielki aktor i zarazem trzeci dyrektor sceny nie zachowało się co prawda wyposażenie, ale pozostają cenne freski z początku ubiegłego wieku.

fot: Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej
Garderoba Solskiego

- Solski w swojej garderobie przyjmował zaprzyjaźnionych artystów m.in. Wojciecha Kossaka, Włodzimierza Tetmajera czy Józefa Mehoffera, którzy przez lata tworzyli coś w rodzaju malarskiego pamiętnika artysty. Wszyscy znajomi przychodzili do jego garderoby i malowali po ścianach. Malowali dla żartu, dla zabawy, żeby czasem wbić jakąś szpilkę, zrobić coś na złość. To zostało. Przetrwało to próbę czasu, okres okupacji. Chcemy przywrócić możliwie najwierniejszy wygląd tego miejsca. Chcemy, żeby to rzeczywiście wyglądało jak pokój Solskiego, w którym pracował, żył, uczył się ról, charakteryzował i  w którym też przyjmował interesantów. Dyrektore nie miał sekretariatu, miał za to małą ławeczkę, tak zwany straponten, która do dzisiaj się zachowała. Jest przed garderobą Solskiego, gdzie się na niej sieidziało i czekało na przyjęcie w garderobie - mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

- Najwięcej wizerunków do dzisiaj zachowanych przedstawia samego Solskiego w rolach: Don Bartolo w "Weselu Figara", Stary Wiarus w "Warszawiance", Dogberry w "Wiele hałasu o nic" Shakespeare'a, Chudogęba w "Wieczorze Trzech Króli" i tak dalej. Ale też są portrety jego przyjaciół: między innymi Wyspiańskiego, Heleny Modrzejewskiej, Koźmiana - tłumaczy Diana Poskuta-Włodek.

Historycy teatru i historycy sztuki mają rekonstruować wyposażenie garderoby na podstawie zachowanych zdjęć. Władze teatru chcą zaprosić do współpracy Muzeum Narodowe w Krakowie. Freski jak dotąd nie zostały ani zarchiwizowane, ani przebadane.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię