Rozwiązanie przewiduje, że co rok na funkcjonowanie teatru ministerstwo będzie przekazywać 10 milionów złotych, a województwo 23 miliony. Dodatkowo ministerstwo będzie mieć kontrolę i wgląd na to, co dzieje się w teatrze. Jak mówi Magdalena Opyd, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego, umowa pozwoli na bardziej intensywny rozwój artystyczny instytucji i umożliwi zrealizowanie większej liczby inwestycji.
Gotowość do współprowadzenia instytucji wyraził tuż po wyborach parlamentarnych ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. 26 sierpnia nowy sejmik - w którym wciąż większość ma Prawo i Sprawiedliwość - wyraziła na to zgodę. 
Za przyjęciem uchwały głosowało 32 radnych, a przeciw dwoje radnych PiS - Barbara Nowak i Tomasz Płatek.
Radna Barbara Nowak, była kurator oświaty komentuje, że umowa oznacza utrzymanie na stanowisku dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego oraz jego repertuaru.
Przypomina, że w dużej mierze był to repertuar uderzający w wartości cywilizacji chrześcijańskiej, antypatriotyczny. W moim odbiorze to jest zapłata dla panu Głuchowskiego od rządu koalicji 13 grudnia
- mówi Nowak.
To nie jest żadna nagroda czy kuluarowy 'deal', jak może mówić pani kurator Nowak. Ona patrzy na to tylko z perspektywy sporu politycznego, a my patrzymy z perspektywy zarządzania kulturą w Małopolsce. Ta decyzja Sejmiku Małopolskiego jest dobrą decyzją
-  dodaje radny Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Małodobry, który głosował za przyjęciem uchwały.
Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu, a obowiązywać zacznie od 1 stycznia 2025 roku.
PiS - Barbara Nowak i Tomasz Płatek