Edytuj
share
Kolejny szalony weekend w krakowskich teatrach. Premiera za premierą
„Sceny z życia małżeńskiego” w Narodowym Starym Teatrze, „Proces” Kafki jako spektakl muzyczny na scenie Teatru Bagatela. Wreszcie – musical: na scenie Teatru Variété długo wyczekiwana premiera „SIX”. Bilety są niemal całkiem wyprzedane!
Six na scenie Teatru Variété
Kiedy sześć żon Henryka VIII wychodzi na scenę, by opowiedzieć swoją wersję historii – w rytmie popowego koncertu, z ironią, siłą i błyskiem w oku – publiczność na całym świecie klaszcze, tańczy i... słucha. W polskiej wersji „Six", wyreżyserowanej przez Katarzynę Chlebny w krakowskim Teatrze Variété , ten błysk ma jednak głębsze zabarwienie. Musical zyskuje lokalny kontekst, a historie dawnych królowych stają się głosem współczesnych kobiet – często wykluczanych, walczących, milczących zbyt długo. To opowieść o sile, siostrzeństwie i potrzebie zmiany.
Z reżyserką musicalu Katarzyną Chlebny w audycji Przed Hejnałem rozmawiała Sylwia Paszkowska
Do tej pory, jeśli coś reżyserowałam, to były moje własne teksty. I nagle powierzono mi tę rolę. To był wielki zaszczyt. Ale to, że się podekscytowałam, nie oznaczało, że od razu się zgodziłam. Zanim się czegoś podejmę, muszę najpierw bardzo w to uwierzyć. Muszę poczuć, że naprawdę jestem w stanie temu podołać - mówiła Chlebny w Radiu Kraków.
Premiera 26 kwietnia (sobota) o godz. 18.
Próba medialna musicalu "SIX" w reżyserii Katarzyny Chlebny / źródło: Teatr Variete, fot. Łukasz Popielarczyk
Bergmanowskie małżeństwo w świecie współczesnym. Premiera w Narodowym Starym Teatrze
W miesiąc po głośnym "Zamachu na Narodowy Stary Teatr…” krakowska narodowa scena wychodzi z nową premierą. Tym razem „Sceny z życia małżeńskiego” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej na motywach scenariusza Ingmara Bergmana.
Jak dzisiaj budują relacje miłosne przedstawiciele różnych pokoleń, na różnych etapach życia i w różnych momentach związku z drugą osobą? Czy da się przyłożyć instytucję małżeństwa do aktualnego wachlarza modeli relacyjnych? Czy może, niezależnie od wszystkich czynników – wieku, życiowego doświadczenia, klasy społecznej, wykształcenia – miłość po prostu rozrywa nam serca?
Na kameralnej scenie NST zobaczymy m.in. Ewę Kaim, Annę Radwan, Juliusza Chrząstowskiego, Magdę Grąziowską, Michała Majnicza.
Premiera 26 kwietnia (sobota) o godz. 18.
"Sceny z życia małżeńskiego". Fot. HaWa | Narodowy Stary Teatr
"Proces" Kafki jako spektakl muzyczny na scenie Teatru Bagatela
Teatralną adaptację powieści Franza Kafki pt. "Proces" w formie spektaklu muzycznego proponuje widzom krakowski Teatr Bagatela.
Spektakl składa się ze scen dramatycznych, które są wierną adaptacją powieści, a także piosenek, rozwijających poszczególne wątki historii Józefa K. Autorem libretta i reżyserem sztuki jest Jakub Szydłowski. Twórca odczytał tę opowieść przez pryzmat dowcipu, a surrealizm, grozę i mrok zawarty w tekście, odebrał jako montypythonowską rzeczywistość.
"Kafka pierwsze rozdziały czytał swoim znajomym w kawiarni - pękali ze śmiechu, im się wydawało, że to jest przezabawne. Poszedłem tym tropem. Dołączona do tego muzyka powoduje, że jesteśmy w jakiejś zupełnie nowej przestrzeni i może +Proces+ wtedy nie jest taki przygnębiający, ale wydaje się nawet atrakcyjniejszy dla widza" - powiedział podczas próby medialnej Jakub Szydłowski.
Twórcy spektaklu zastrzegają, że spektakl nie próbuje uciec od przedstawienia tragicznej historii głównego bohatera, a surrealizm zawarty w powieści jednocześnie podkreśla komizm i uwypukla dramat. Zauważają też, że uzupełnienie sztuki scenami muzycznymi pozwala na nowo interpretować historię Józefa K. i odnieść ją do czasów współczesnych.
Premiera 25 kwietnia (piątek) o godz. 19.
Próba medialna w Teatrze Bagatela. Fot. M. Lasyk