Po 44 latach działalności artystycznej Teatr KTO otwiera własną, długo wyczekiwaną siedzibę. Dawny budynek legendarnego Kina Wrzos przy ulicy Zamoyskiego 50, stał się pierwszą instytucjonalną sceną teatralną w Podgórzu i nowym domem dla lokalnych i zagranicznych artystów związanych z Teatrem KTO. Dyrektor Jerzy Zoń zaprasza na spektakl inauguracyjny pt. „Teatr Otwarty”.

Szanowni Widzowie,

po 44 latach wędrowania, od polskich ulic i placów po renomowane sale teatralne na całym świecie, otrzymaliśmy budynek w sercu Podgórza. Kraków wzbogacił się o nową scenę, a TEATR KTO ma nareszcie swój dom.

Podczas inauguracji chcemy pokazać naszą dwutorową działalność - plenerową i sceniczną. Stąd część widowiska odbędzie się w ogrodzie, a druga część w budynku. Spektakl złożony będzie z etiud przygotowanych przez najwybitniejszych twórców teatralnych z całej Europy. Wykorzystamy charakterystyczne dla Teatru KTO środki - elementy teatru w przestrzeni miejskiej, zaskoczenia, instalacji, tańca i performansu. W październiku natomiast ruszamy z regularnym repertuarem scenicznym.
Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO


Nowy dom Teatru KTO to przestrzeń wielofunkcyjna, zintegrowana z zielenią Parku Bednarskiego, ulicą Zamoyskiego i wzgórzami Krzemionki. Wnętrze sali teatralnej jest minimalistyczne, monochromatyczne, czarne, dając dzięki temu doskonałe tło dla kreacji teatralnych, koncertów i performance’ów.

Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego z zespołem doskonale łączy tradycję ze współczesnymi trendami. Nowa siedziba teatru to kombinacja nowoczesnej przestrzeni, pionierskich rozwiązań technologicznych, z jednoczesnym zachowaniem historycznych elementów. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku Zgromadzenia św. Wincentego á Paulo.

Bazą nowopowstałego obiektu KTO jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest otwarcie sali na warunki atmosferyczne. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni. Cały budynek został podzielony według funkcji, jakie pełnią kolejne pomieszczenia. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich.

Projekt architektoniczny budynku łączy się płynnie z zielenią parkową na tyłach obiektu, gdzie powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Kompleks został dopełniony, od strony Parku Bednarskiego, tarasem widokowym.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nowa siedziba Teatru KTO

Projekt koncepcyjny: art. Aleksander Janicki. Projekt architektoniczny: art. Aleksander Janicki, arch. dr Mariusz Twardowski. Współpraca: arch. Agnieszka Żabicka, arch. Barbara Leśniak, arch. wnętrz Maja Gralak. Współpraca: arch. Wojciech Wokan, arch. Mariusz Pers, arch. Krzysztof Grządziel.
Autorką projektu zagospodarowania zieleni jest arch. Joanna Baranek Stach, Pro Archivision.

Realizacja inwestycji: Moris Polska
Inwestor Zastępczy: Stefan Szostak

Budowa nowej siedziby Teatru KTO oraz rewitalizacja i zagospodarowanie terenu zieleni realizowane w są w ramach projektu „Rewitalizacja dawnego obiektu kinoteatru Wrzos na potrzeby Teatru KTO”.
Program otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
mat.prasowe/jn