Te wybory prezydenckie będą też inne niż wszystkie, dlatego że wielu wyborców odda głos korespondencyjnie. W Krakowie taką chęć zadeklarowało blisko 6 tys. osób. Mogą one oddać swój głos wrzucając kopertę zwrotną w piątek do północy do skrzynki Poczty Polskiej. Kto nie zdąży, musi dostarczyć pakiet do obwodowej komisji wyborczej. Tych jest w Krakowie 447.
- Do pracy w obwodowych komisjach wyborczych zgłosi się ponad 3 tys. osób. Efekt jest taki, że w Krakowie średnia ilość osób przypadających na jedną komisję (członków komisji) to jest ponad 7 osób – mówi Sekretarz Miasta Krakowa Antoni Fryczek.
W lokalach obowiązują obostrzenia sanitarne. Każde miejsce do głosowania będzie wyposażone w środki odkażające. Członkowie komisji będą mieć maski lub przyłbice i rękawiczki. W lokalu może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W praktyce oznacza to, że maksymalnie w jednym czasie może być tam 10 głosujących.
- Oczywiście może się to wiązać z tym, że w pewnych godzinach będą pojawiać się kolejki przed lokalami wyborczymi, dlatego prosilibyśmy, żeby wszyscy wykazali się pewnym zrozumieniem i cierpliwością. W każdym lokalu przy wejściu w miejscu widocznym będzie pojemnik ze środkiem dezynfekującym do dezynfekcji rąk. Prosimy, aby każdy, kto wchodzi do lokalu wyborczego, tej dezynfekcji dokonywał. Sugerujemy także dezynfekcję po oddaniu głosu – daje Antoni Fryczek.
Każdy głosujący musi mieć obowiązkowo maseczkę ochronną. Będzie mogla być zdjęta na prośbę członków komisji w celu identyfikacji głosującego. Długopisy w lokalach wyborczych będą na bieżąco dezynfekowane. Można jednak przynieść swój długopis.
Żeby zagłosować, trzeba umieścić znak X w kwadracie znajdującym się obok nazwiska. Jeśli zostanie zamieszczony inny znaczek, czy kółeczko, czy odhaczymy tylko w tym kwadracie albo go zamalujmy, głos taki będzie nieważny.
Wybory mają kosztować Kraków ponad milion złotych. I będą droższe niż inne.
- Jest to związane z obowiązującym stanem epidemicznym i obowiązującymi obostrzeniami i przepisami prawnymi, które jesteśmy zobowiązani zastosować - mówi Piotr Bukowski z krakowskiego magistratu.
Lokale wyborcze czynne będą w niedzielę od 7 do 21.
Dominika Kossakowska/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.