Projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie może zgłaszać każdy, kto mieszka w Krakowie. Mogą to zrobić nawet dzieci, które, jak się okazuje, już w poprzedniej edycji były aktywne.

- Chodzimy do szkół z informacją, że mogą zgłaszać projekty i potem głosować. W zeszłym roku jeden z wnioskodawców - 14-latek - wygrał z trzema projektami. Jego projekty będą realizowane w tym roku - mówi Katarzyna Komorowska-Kardaszewska z Urzędu Miasta Krakowa.

W ostatnich latach najwięcej zgłoszeń dotyczyło zieleni.

- Projekty zielone zwykle wygrywały pod kątem liczby składanych projektów i wygranych projektów. Ogromną popularnością cieszą się też tak zwane projekty miękkie, czyli takie, dzięki którym możemy brać udział w darmowych zajęciach lub warsztatach - dodaje Komorowska-Kardaszewska.

Projekty do budżetu obywatelskiego będą przyjmowane do 9 marca poprzez stronę budzet.krakow.pl.

Maratony pisania projektów

Jeśli ktoś potrzebuje wsparcia w przygotowaniu projektu, może dołączyć do jednego ze spotkań, podczas których eksperci z miejskich jednostek pomogą dopracować pomysły i odpowiedzą na pytania związane z realizacją projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Kolejny maraton już 16 lutego.

Kalendarz najbliższych spotkań:

  • niedziela, 16 lutego – Fort Borek, ul. Forteczna 146, godz. 10.00–13.00
  • wtorek, 18 lutego – Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych, ul. Zabłocie 22, godz. 15.00–20.00
  • środa, 19 lutego – Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, godz. 16.00–20.00.