Tę historię w Polsce zna prawie każdy: Faustyna Kowalska to biedna dziewczyna ze wsi pod Łodzią, której objawił się Jezus i polecił wstąpić do klasztoru. A potem objawiał się jeszcze wiele razy, przekazując jej wiele życiowych rad i wskazówek, jak namalować jego wizerunek. Jej życie odbywało się pod znamiennym hasłem „Jezu, ufam tobie”, które na dobre weszło do języka polskiego katolicyzmu i zyskało tam pozycję niemal równą dekalogowi. Ona sama została świętą.
To właśnie od tej historii początek bierze ten spektakl. Ale to nie jest przedstawienie o życiu, pasji i wierze św. Faustyny. Mariusz Gołosz, jeden z najbardziej cenionych polskich dramatopisarzy młodego pokolenia, którego spektakle są wystawiane coraz częściej na scenach w różnych miastach Polski i nagradzane na wielu konkursach, napisał tekst o innej Faustynie. To współczesna bohaterka, studentka ASP, która próbuje namalować perfekcyjny obraz. Ze słynną świętą łączy ją jednak niepokojące, tajemnicze powinowactwo. Na swej drodze spotyka dwie ważne osoby: kuratorkę, która staje się jej mentorką i przewodniczką po świecie sztuki, ale i duchowości oraz Arka, incela, który marzy o tym, żeby poznać dziewczynę.
- Nie jestem zainteresowana badaniem, podważaniem, stwierdzaniem, czy Faustyna faktycznie widziała Jezusa. - mówi reżyserka. "Chciałabym przyjrzeć się pewnej kondycji ludzkiej, która intensyfikuje swoje życie w pewnej szczególnej relacji. Ta relacja tak naprawdę przelewa się pomiędzy nią a pamiętnikiem, który pisała na polecenie jednego z księży. I może faktycznie ona miała tę wizję, ale może nie? Ale bez wątpienia to było bardzo intensywne wejście w świat wyobraźni. Ja sama, z doświadczenia osoby, która lubi fantazjować, czasami się zastanawiam, co jest bardziej realne w moim życiu - czy to, o czym sobie fantazjuję, czy to, co przeżywam realnie. I wcale tutaj nie potrzebuję stawiać znaku równości, albo znaku zapytania. Po prostu się temu przyglądam".
Na scenie zobaczymy dwójkę młodych aktorów: Agnieszkę Sawicką oraz Mateusza Flisa, a także znakomitą aktorkę Narodowego Starego Teatru – Katarzynę Krzanowską. Pokazy w ramach setu premierowego 7, 8 i 9 lutego 2025 o 19:00 w siedzibie Teatru na os. Szkolnym 25.