Jedna zmiana wydaje się pewna. To obowiązek wprowadzenia numeru rejestrowego, dla każdego z właścicieli wynajmowanych mieszkań. Miałby on widnieć nie tylko w specjalnym systemie, ale także w internecie, na portalach z ogłoszeniami o noclegach. Jeżeli ten obowiązek wprowadzania numeru będzie dotyczył również platform rezerwacyjnych, to w sposób znakomity zostanie załatwiony problem legalizacji najmu krótkoterminowego, a to dobra droga, bo wtedy znamy skale zjawiska, by przygotować właściwe narzędzia do ewentualnej regulacji - mówi Elżbieta Kantor dyrektor wydziału do spraw turystyki w urzędzie miasta Krakowa.
- A
- A
- A
Szykują się zmiany w najmie krótkoterminowym
Unijny projekt ma uregulować sytuację europejskich miast, gdzie coraz popularniejszą formą noclegu wśród turystów jest pobyt w prywatnym mieszkaniu lub apartamencie.Kraków jest jednym z ponad 20 miast, które zaprezentowały stanowisko w tej sprawie. Sojusz zabiega o większe kompetencje dla poszczególnych samorządów, tak by w razie potrzeby można było np. decyzją rady miasta wprowadzić pewne ograniczenia. Dyrektor podkreśla jednak, że nie byłaby to ingerencja w wolny rynek.
W sprawie najmu krótkoterminowego wypowiedziała się także Lewica Razem. Partia w swoim własnym projekcie domaga się, by właściciel nieruchomości mógł wynajmować w trybie krótkoterminowym wyłącznie jedno mieszkanie. Tę propozycję krytykuje pani Ewa, która zarządza apartamentami i najmem krótkoterminowym dla właścicieli mieszkań. Jak mówi, to kompletna bzdura, bo jeśli jesteśmy właścicielami, to takie ograniczenia zaprzeczają prawu własności
Alina Kamińska - mieszkanka Kazimierza i randa dzielnicy Stare Miasto w Krakowie przekonuje, że najem krótkoterminowy zupełnie zmienił charakter ścisłego centrum: część lokatorów została usunięta przez właścicieli mieszkań, część się wyprowadziła, bo nie była w stanie znieść hałasu i tego, co się dzieje na ulicach Kazimierza, a jeden z sąsiadów wyprowadził się z rodziną poza miasto z powodu uciążliwości życia w budynku, a mieszkanie wynajął na najem krótkoterminowy i dodaje że obecnie w ścisłym centrum trwa ciągła impreza.
Przedstawicielka wynajmujących tłumaczy, że jest przeciwko dzikiemu wynajmowi, przyznaje jednak, że w większości kamienic nie ma już lokalnych mieszkańców albo są to pojedyncze osoby, przez co skala problemu powinna być mniejsza, Zarządzający najmem krótkoterminowym powinien sobie z gośćmi jakoś radzić. Są regulaminy, jak goście powinni się zachowywać. Cisza nocna trwa od 22 do 6 rano.
Kamińska odpowiada natomiast, że w części europejskich miast już wcześniej wprowadzono restrykcje. W Berlinie obowiązuje zgoda władz dzielnicy na lokal, przeznaczony na najem, a w miastach powyżej dwustu tysięcy mieszkańców we Francji jest obowiązek uzyskania zezwolenia na zmianę funkcji lokalu, a i tak można wynajmować tylko przez 120 dni w roku.
Krakowski magistrat uważa, że jest za wcześnie, by wydawać takie decyzje dla Krakowa. Ewentualnych rozmów nad lokalnymi regulacjami można się spodziewać po przyjęciu projektu przez Parlament Europejski i poznaniu skali zjawiska dzięki obowiązkowym - także w internecie - numerom rejestrowym.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
12:34
Brat Paweł Kubiak: Z misją do Afryki
-
09:54
Pożar warsztatu samochodowego w Krakowie. Spłonęły auta, które były w budynku
-
09:20
Budowa wiaduktów na linii Podłęże - Piekiełko w Nowym Sączu
-
07:59
Jaka pogoda czeka nas w lutym? Synoptycy nie pozostawiają wątpliwości
-
07:58
Ekstraklasa piłkarska - Cracovia -Raków Częstochowa. Transmisja
-
07:56
Ekstraklasa piłkarska - Gieorgij Żukow nowym zawodnikiem Puszczy
-
06:56
Zmiana zimowych turnusów, uczniowie z Małopolski kończą ferie
-
20:36
Jak zwiększyć sprzedaż i poprawić wygodę klientów?
-
20:10
Ekspert: Ceny mieszkań w Krakowie nie spadły i nie spadną. Kto tak myśli, może się srogo zawieść
-
19:25
Ojciec zaginionego ponad 30 lat temu Roberta Wójtowicza oficjalnie poprosił o wznowienie śledztwa ws. zabójstwa syna
-
17:16
Nie drukują ani nie kasują biletu. W części krakowskich autobusów miejskich działają już nowe biletomaty
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze