Od dawna podziwiam architekturę gmachu Radia Kraków jedyne czego w niej brakuje to odrobina sztuki. I właśnie w naszym projekcie, wychodzenia z sal muzealnych i galeryjnych przenosząc je w nowe przestrzenie. Artystą, który odnajdzie się tutaj znakomicie jest Norbert Delman
– opowiada Agata Małodobry, kuratorka pokazu.
Rzeźba Delmana, która można oglądać w holu Radia Kraków, to abstrakcja; widz może ją interpretować po swojemu. Jak mówi Małodobry – w pracach Delmana każdy może dostrzec coś innego:
No i właśnie o to tutaj chodzi, bo sztuka nie musi dawać konkretnych odpowiedzi.
Delman był uczniem Mirosława Bałki, ale budował własny język artystyczny – łączy dynamiczne kontrastowe formy z mocnymi kolorami. Jego dzieła przywodzą na myśl organiczne struktury, dostrzegalne są w nich fragmenty roślin i zwierząt. To sztuka „zaczepna, ale bez prowokacji”. Inspiruje się miejską kultury, grami wideo i japońskimi kreskówkami.
Rzeźba Delmana w Radiu Kraków to część dwuletniego projektu „(NIE)CODZIENNA. Sztuka i kontekst”, realizowanego w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wystawa w holu Radia Kraków czynna będzie do 7 kwietnia.