Projekt „Pokonajmy raka – bezpłatne badania krwi” został wybrany w ramach ostatniej edycji budżetu obywatelskiego, a jego wartość to prawie 1,5 mln zł.
Aby wziąć udział w badaniu, należy wcześniej uzyskać zlecenie od lekarza jednej z 32 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które zgłosiły chęć udziału w projekcie. Lista tych placówek jest dostępna na stronie internetowej szpitala w zakładce Aktualności.
Lekarze POZ mogą wydawać takie zlecenia do 30 września, chyba że wcześniej zostanie wyczerpany limit przyjęć. Rejestracja pacjentów i ustalenie daty badania odbywa się w szpitalu od 21 sierpnia do 31 października. Zlecenie na badanie może wydać także szpital Narutowicza.
Odrębny pakiet badań jest dla kobiet, odrębny dla mężczyzn. Pakiet dla mężczyzn obejmuje badania markerów nowotworowych na nowotwory: prostaty, płuc, jelita grubego, skóry (czerniak), odbytnicy, żołądka, tarczycy. Kobiety w ramach pakietu przebadają się na nowotwory: piersi, płuc, jelita grubego, skóry (czerniak), trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, tarczycy.
Jak przypomniał szpital Narutowicza, każdego roku w Polsce na nowotwory umiera ponad 100 tysięcy osób. W zapobieganiu chorobom kluczową rolę odgrywa profilaktyka – zdrowy tryb życia i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych.