Po opracowaniu szczegółowych procedur związanych z realizacją programu leczenia i wsparcia, w tym specjalistycznej terapii, Oddział Psychiatryczny Rehabilitacyjny szpitala rozpoczął kwalifikacje pacjentów na rehabilitacje pocovidowe
– powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie Maciej Bóbr. Do udziału w tym specjalnym projekcie zapisanych zostało już sześciu pacjentów.
Rehabilitacje - leczenia negatywnych konsekwencji zakażenia i choroby dla zdrowia psychicznego - są przeznaczone nie tylko dla pacjentów szpitala, ale także dla osób, które nie leczyły się wcześniej z powodu chorób psychiatrycznych.
Już w kwietniu 2020 roku specjaliści ostrzegali, że odsetek osób, u których pojawiają się problemy psychiczne, wzrośnie o około 20 proc. Teraz to obserwujemy. Zgłaszają się osoby nieleczone wcześniej. W wyniku pandemii pojawiły się u nich stany lękowe, objawy nerwic i inne dolegliwości
– powiedział Maciej Bób. Podkreślił też, że osoby, które w przeszłości doświadczyły kryzysu psychicznego, "są bardziej kruche" i stres może u nich spowodować zaostrzenie objawów choroby.
Czas trwania rehabilitacji COVID-19 proponowanej przez Szpital Babińskiego wynosi od czterech do ośmiu tygodni, przy czym jej rozpoczęcie następuje w terminie do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19. Pacjent możne skorzystać z programu rehabilitacji tylko raz.
Przyjęcie na oddział rehabilitacyjny poprzedza kwalifikacja wykonana przez zespół terapeutyczny. Wymagane jest również przedłożenie wyniku badania obrazowego płuc TK lub RTG klatki piersiowej wraz z opisem wykonane w trakcie lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby oraz aktualna (wykonana nie później, niż 30 dni przed przyjęciem do szpitala) morfologia, d-dimery oraz badanie CRP. Kwalifikacje odbywają się w szpitalu Babińskiego w poniedziałki, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się (tel. 12 65 24 252).
Osobom zakwalifikowanym szpital Babińskiego w Krakowie oferuje m.in. codzienny dostęp do lekarza, badania oraz specjalistyczne konsultacje, całodobową opiekę pielęgniarską, terapię psychologiczną (indywidualną i grupową), psychoedukację. W zależności od potrzeb stosowana będzie także farmakoterapia oraz wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
Obecnie placówka przyjmuje chorych niecovidowych, ale działają dwa oddziały obserwacyjno-zakaźne, gdzie trafiają pacjenci zakażeni koronawirusem, z podejrzeniem choroby lub wymagający kwarantanny.
Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie ma pod opieką ambulatoryjną i środowiskową 14 tys. osób głównie z Małopolski, ale i z innych regionów. Przed pandemią liczba hospitalizacji wynosiła blisko 7 tys.