Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Odmieniony "Szkieletor" - po 45 latach prace zmierzają ku końcowi

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2020.04.24 15:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:24 )
Unity Tower jest już w stanie surowym zamkniętym. Po 45 latach od rozpoczęcia budowy słynnego "szkieletora" można wreszcie finalizować inwestycję. Wieżowiec jest najwyższym budynkiem w Krakowie - ma 102 metry wysokości.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj, co mówi M. Zielińska-Warszawa
"Szkieletor", czyli Unity Tower - najwyższy budynek w Krakowie

Unity Tower z zewnątrz jest już gotowy. Ukończono elewację budynku i wstawiono wszystkie okna. Zniknęły zabezpieczenia przeciwwiatrowe, a od dłuższe czasu przy budynku nie stoi już największy dźwig podający poszczególne elementy elewacji. Jak przekonuje Magdalena Zielińska-Warszawa z zarządu firmy GDK - współudziałowca inwestycji - na terenie budowy trwają teraz prace wykończeniowe:

- związane z zagospodarowaniem terenu, zielenią, nasadzeniami. Trwają prace dla konkretnych najemców, z którymi podpisaliśmy umowy najmu. To są prace wykończeniowe we wnętrzach biurowych i w budynku hotelowym, który jest wyposażany.

Zielińska-Warszawa dodaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek zostanie oddany do użytku już za 2 miesiące:

- Jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju nie będzie problemem, to planujemy, żeby pierwszy najemcy wprowadzili się do naszego kompleksu pod koniec czerwca 2020, tym samym kompleks zostanie otwarty. Natomiast poszczególne przestrzenie będą otwierane w miarę jak będzie postępował proces najmu.

Budynek w stanie surowym zamkniętym miał być gotowy do końca ubiegłego roku. To blisko 4-miesięczne opóźnienie, za które firmie deweloperskiej grożą kary umowne. Jak informuje Dariusz Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa, w nadchodzącym czasie planowana jest kolejna kontrola i ocena postępu prac:

- Inwestor tłumaczy nam, że kłopoty były w związku z pogodą. Były silne wiatry. Teraz doszedł jeszcze wirus. Weźmiemy to wszystko pod uwagę, nie przesądzając o niczym, ponieważ możemy odstąpić od kar albo je nałożyć, ale o tym będziemy decydować dopiero za jakiś czas, po tym formalnym odebraniu tego, co zostało zrobione.
Rzecznik  uważa jednak, że budynek ma szansę zostać kolejną, tym razem w pełni nowoczesną, wizytówką miasta:

- Wielkość, gabaryty, 102, 5 m wysokości ma wieża. Siłą rzeczy musi być rozpoznawalna. Myślę, że to będzie kolejna wizytówka. Będziemy chcieli zrobić wszystko, żeby turyści wrócili do Krakowa z myślą również o tym, że wieża będzie taką naszą rozpoznawalną kartą.

Inne zdanie ma jednak krakauerolog Michał Kozioł, który podkreśla, że budynek wyróżnia się na tle pozostałych:
- "Szkieletor", który teraz wzrósł, jest obcym zupełnie elementem w panoramie Krakowa. Można oceniać go bardzo równie. Kogoś może cieszyć, że "szkieletor" został reanimowany, mnie to martwi.

Po 45 latach inwestycja znalazła się jednak na ostatniej prostej. Wieżowiec już teraz jest najwyższym w Krakowie budynkiem, a na szczycie ma powstać restauracja z wielkim punktem widokowym.

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Bartłomiej Bujas/sp

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię