- A
- A
- A
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie; premierzy podpisali wspólną deklarację
30-lecie Grupy Wyszehradzkiej zdominowało dzisiejsze wydarzenia w kraju. Kulminacja obchodów okrągłej rocznicy powstania grupy V4 odbyła się w Krakowie, gdzie zjechali szefowie rządów Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz przewodniczący Rady Europejskiej.Zaczęło się od wspólnego zdjęcia na Wawelu, choć plany pokrzyżowała nieco pogoda. Zaczął padać śnieg i trzeba było przenieść początek uroczystości do środka. Tam już w Sali Poselskiej było oficjalne śniadanie szefów rządów Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz Charlesa Michela - szefa Rady Europejskiej. Następnie uroczystości przeniosły się do Centrum Kongresowego ICE, gdzie podpisano dokumenty o współpracy - w tym m.in. o współpracy cyfrowej, a także wyznaczające cele na przyszłość dla grupy. Chodzi o to, by Grupa Wyszehradzka wzmocniła w przyszłości swoją markę, uatrakcyjniała region dla inwestorów i rozwijała pod wspólnym szyldem - turystykę i gospodarkę.
"Pokazaliśmy dziś tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy" - powiedział w premier Mateusz Morawiecki.
"Cieszę się też, że dziś uzgodniliśmy zwiększenie naszego Funduszu Wyszehradzkiego. To fundusz dla młodzieży, dla młodzieży państw z Grupy Wyszehradzkiej, zwiększony do 10 mln euro, pierwszy raz od dekad, od 20 lat" - powiedział szef rządu. Podkreślił, że w środę podczas szczytu podpisane zostały bardzo ważne deklaracje, "które nigdy nie miały takiego poziomu szczegółowości".
"Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań, ale jestem przekonany, że w duchu solidarności, ale też odwagi, odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego, nowego kontraktu między państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w tę nową epokę po COVID-19 z nadzieją na lepszą przyszłość" - powiedział Morawiecki.
"Ważne znaczenie będzie miało podzielenie się w najbliższych miesiącach, tym, jakie podejmowaliśmy działania polityczne, instytucjonalne i gospodarcze, żeby była kompatybilność między nami. Uruchomienie na nowo gospodarki to nie jest automatyczne wydarzenie, ale wymaga ogromnej pracy ze strony rządów. Potrzebujemy ogromnej wiedzy" - zaznaczył premier Węgier Viktor Orban.
Grupa Wyszehradzka jest projektem ponadczasowym - podkreślił z kolei premier Słowacji Igor Matovicz. Dodał, że V4 dojrzała i sprawdziła się.
Wtórował mu premier Czech Andrej Babisz. "Grupa Wyszehradzka walczy nie tylko o interesy swoich obywateli, ale też o interesy Europy. Wspólnie zależy nam na tym, żeby Europa odnosiła sukcesy, żeby pokonała różne wyzwania" - powiedział.
Podczas organizowanego przez polską prezydencję w V4 szczytu premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji podpisali wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej.
"Przekonani o wartości dodanej inkluzywnej współpracy z innymi europejskimi i pozaeuropejskimi partnerami w ramach formatu V4+, potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej wzajemnej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO, oraz zapewnić skuteczną komunikację o naszych wspólnych działaniach, w tym poprzez obecność w Internecie" - czytamy w deklaracji.
Kraków to miasto symboliczne dla Grupy Wyszehradzkiej. Tuż po powstaniu Grupy w 1991 roku, jej drugie spotkanie kilka miesięcy później odbyło się właśnie w Krakowie. To zatem powrót do korzeni.
Na Wawelu premierzy Polski i Węgier wzięli udział w mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Po niej udali się do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie złożyli kwiaty przy sarkofagu pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.
Na zakończenie zaplanowano spotkanie Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem, podczas którego nastąpiło oficjalne przekazanie Polsce młodzieńczej zbroi króla Zygmunta II Augusta. To drogocenna pamiątka z XVI wieku, którą do tej pory miało w swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Budapeszcie. Teraz - z inicjatywy premiera Węgier Viktora Orbana - trafi do Polski. Będzie to jedyna w pełni zachowana zbroja polskiego króla w polskich zbiorach.
Dominika Kossakowska/PAP/łk/jz
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:57
Daria Gosek Popiołek: duopol trzeba przerwać
-
09:40
Stereophonics - Make 'em Laugh, Make 'em Cry, Make 'em Wait
-
09:25
Zachwyca, choć zrobiono ją z… pocisków. Sztuka okopowa w Gorlicach
-
07:31
Kraków wyróżniony za odnowienie fortu "Kościuszko"
-
06:35
Ekspresowa modernizacja toru żużlowego w Mościcach. To jednak nie wystarczy
-
06:18
Ciepły i słoneczny początek tygodnia w Krakowie
-
06:09
Groźny wypadek w Czchowie: jest ofiara śmiertelna, pięć osób poszkodowanych. Droga całkowicie zablokowana
-
21:05
Ghosting, gaslighting, lovebombing - nowe spojrzenie na zachowania w relacjach
-
18:38
To oni pomagali ofiarom wypadku w alei Róż. Teraz Kraków docenił tę pomoc
-
17:38
Bycza interwencja. Strażacy uratowali zwierzę, które wpadło do Dunajca
-
17:18
Izabela Marcisz: Dużo mnie to kosztowało, ale jestem zadowolona z tego, co mam
-
16:52
Plakaty wyborcze niszczone na potęgę. Tarnowska policja prowadzi już dziewięć śledztw
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze