Strażacy będą przede wszystkim odpowiadać za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku. "Na miejscu pracuje sztab. Jest specjalny samochód dowodzenia i łączności, w którym koordynowana jest praca poszczególnych służb. Do naszych zadań również należy organizacja zapełniania się autobusów z uchodźcami wyruszającymi w inne miejsca w naszym województwie, a nawet za granicę" - tłumaczy Sebastian Woźniak, rzecznik PSP w Krakowie.
Uchodźcy mogą liczyć na wsparcie 20 kadetów z krakowskiej szkoły aspirantów PSP i całej masy wolontariuszy.
Miasto utworzyło z kolei już miejski punkt wolontariatu (będzie znajdował się w pobliżu peronu 4). Za koordynację działań będą odpowiedzialni urzędnicy.
„Jednocześnie chcemy zidentyfikować wolontariuszy: wydać im identyfikatory, kamizelki. Tak, żebyśmy w sposób widoczny mogli działać na dworcu” - mówiła reporterowi Radia Kraków Elżbieta Kois-Żurek z wydziału polityki społecznej i zdrowia UMK.
Każdy wolontariusz otrzyma zieloną odblaskową kamizelkę, z widniejącym na plecach napisem WOLONTARIUSZ, zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Miasto przygotowało też specjalne ulotki, które pomagają uchodźcom dotrzeć między innymi do namiotu, gdzie można otrzymać ciepły posiłek. W drugim namiocie będzie można przenocować, zwłaszcza gdy ktoś przyjedzie późno w nocy. Informacje o tym, jak znaleźć miejski punkt wolontariatu będzie podawana co 3 godziny przez megafon. Dla uchodźców przygotowano też dodatkową infrastrukturę, w tym toalety w alei Beliny-Prażmowskiego.
Na terenie nowego dworca, zwłaszcza na otwartej przestrzeni i bezpośrednio przy torach nie może być rozdawana zupa - wynika to z kwestii bezpieczeństwa. O tym podczas spotkania mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, który podkreślał, że ciepłe posiłki wydawane są w dwóch miejscach. Miasto przekazuje je w budynku starego dworca. Druga lokalizacja to namiot przed Galerią Krakowską na placu Nowaka-Jeziorańskiego - koordynowany przez wojewodę i Caritas.
"Ani my, ani wojewoda nie możemy "wejść" na teren PKP nieruchomości. Jest to pewna odległość, ale wciąż stosunkowo bliska peronu 4." - tłumaczył Andrzej Kulig.
Wsparcie medyczne i szczepienia
Wojewoda polecił także, aby Inspekcja Sanitarna opracowała zasady bezpiecznego funkcjonowania dworca i punktów odpoczynku, gdzie przebywają uchodźcy i stale monitorowała sytuację. Stosowne zalecenia sanepid ma przekazać wolontariuszom.
Łukasz Kmita zdecydował także o tym, że dwie karetki z systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego będą 24 godziny na dobę stacjonowały przy dworcu, aby w razie potrzeby udzielać wsparcia medycznego.
Transport z dworca w Krakowie
Zgodnie z dyspozycją wojewody, na krakowskim dworcu zostanie też uruchomiony stały punkt odjazdu autobusu (lub autobusów – w zależności od potrzeb), którym uchodźcy będą mogli zostać przewiezieni do wyznaczonych miejsc noclegowych w Małopolsce.
Specjalne pociągi do Niemiec
Zgodnie z ustaleniami koordynowanymi przez MSWiA jutro i pojutrze z Krakowa odjadą specjalne pociągi, za pośrednictwem których zainteresowane osoby będą mogły dostać się do Niemiec. W sobotę taki transport zostanie zorganizowany o godzinie 10.00 i 20.00 do Berlina przez Zgorzelec oraz o 23.00 do Hanoweru. W niedzielę zaplanowane są dwa transporty – o godzinie 10.00 i 20.00, do Berlina przez Zgorzelec.