W Radiu Kraków klasyka literatury dziecięcej przy okazji Dnia Dziecka. Fragmenty "Przygód Alicji w Krainie Czarów" w radiowej bibliotece czytają dziennikarze.
Krakowskie ZOO już rozpoczęło świętowanie. Będzie gra terenowa po Lesie Wolskim, zagadki zoologiczne, będzie też można narysować ulubione zwierzę z Zoo, a najpiękniejsze prace trafią na specjalną wystawę.
1 czerwca przestrzeń parku przy Dworku Białoprądnickim zostanie wypełniona muzyką oraz atrakcjami dla najmłodszych melomanów. Od godz. 16.00 wśród parkowej zieleni zostanie zaprezentowany program animacyjny z warsztatami i pokazami sztuki cyrkowej, a w części muzycznej, która rozpocznie się o godz. 18.00, usłyszymy między innymi utwory: Vivaldiego, Mozarta i Straussa oraz melodie z filmów z serii o Harrym Potterze. Wystąpią muzycy Sinfonietty Cracovii, uczniowie szkoły muzycznej oraz młodzi soliści. Nad całością programu czuwa Danuta Augustyn, czyli Pani Sinfonietka. W przypadku niepogody koncert odbędzie się w salach Dworku Białoprądnickiego.
Młodzi melomani mogą też wybrać się w koncert Capelli Cracoviensis zorganizowany w ramach edukacyjnego cyklu MATINÉE, który odbędzie się w Auli bł. Jakuba (ul. Franciszkańska 4) 1 czerwca o godz. 11.00.
Muzeum MOCAK zaprasza 1 czerwca na grę terenową dostępną w językach polskim i ukraińskim. Gra pomoże poznać „Kolekcję wokół MOCAK-u” poprzez zabawę. Przy każdym z pięciu dzieł umieszczone zostaną skrzynki z instrukcjami. Karty do gry można samodzielnie wydrukować lub otrzymać w recepcji muzeum. Także w recepcji dostępne będą wybrane zeszyty edukacyjne z cyklu „Twórcza Kolekcja” dla dzieci i młodzieży. Z tych propozycji młodzi krakowianie mogą skorzystać w ramach biletu, które muzeum 1 czerwca zaoferuje im w symbolicznej cenie – 2 zł. WIĘCEJ
Gra miejska, warsztaty i aktywności w Ogrodzie Doświadczeń im. S Lema – 1 czerwca także Muzeum Inżynierii i Techniki zadba o najmłodszych. Tego samego dnia, o godz. 19.00 Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na spektakl „Mały książę" w reż. K. Jasińskiego, a Teatr Bagatela zorganizuje bajkowo-teatralne warsztaty, w których weźmie udział 100 młodych krakowian.
Każda okazja jest dobra, żeby wybrać się do biblioteki. Dzień Dziecka także, bo dla małych czytelników Biblioteka Kraków przygotowała wiele ciekawych propozycji, m.in.: czytanie utworów Astrid Lindgren, wystawę rozproszoną inspirowaną komiksowym atlasem Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone?”, wystawę lalek Barbie czy imprezę plenerową, w której krakowianie powyżej ósmego roku życia zmierzą się z zagadkami, zaklęciami i testami sprawdzającymi znajomość pierwszych trzech tomów „Harry’ego Pottera”. W filiach Biblioteki Kraków będzie można także spotkać Misia Uszatka, Stasia Pętelkę, Reksia, Ogórasa i wielu innych lubianych bohaterów i w ten sposób rozpocząć ciekawą podróż przez świat literatury i zabawek, na którą razem z Biblioteką Kraków zaprasza KBF oraz Muzeum Zabawek. W ramach tej współpracy odbędą się także warsztaty i przygotowana przy wsparciu miasta wystawa
W Krakowie Dzień Dziecka trwa zdecydowanie dłużej niż 24 godziny, a liczne atrakcje dla małych i dużych krakowian czekają także w kolejnych dniach. 4 czerwca Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na kreatywne śniadanie w ARTzonie, a Krakowskie Forum Kultury na spacery po Krakowie i wspólne rodzinne muzykowanie.
Ciekawe propozycje dla najmłodszych przygotowało Muzeum Krakowa, które zaprasza w weekend 4-5 czerwca. W programie między innymi oprowadzanie z questingiem „W pogoni za krzysztoforskim kogutem” i spacer śladem krakowskich zwierzaków (Pałac Krzysztofory), zajęcia w oddziale Rynek Podziemny, retro kuchnia – warsztaty w Kamienicy Hipolitów i warsztaty w Muzeum Nowej Huty, podczas których najmłodsi zużyją pewnie niejedno pudełko kredy, tworząc barwną galerią przed siedzibą muzeum.
Krakowski Dzień Dziecka i wydarzenia z nim związane zwieńczy uroczyście Wielka Parada Smoków! Początek już w sobotę 4 czerwca na Smoczym Pikniku Rodzinnym, który rozłoży się na bulwarach przy Smoczej Jamie. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy, wielki turniej łuczniczy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku.
Tego samego dnia o godz. 22 nie zabraknie Wielkiego Widowiska Plenerowego w Zakolu Wisły pod Wawelem: efekty pirotechniczne (ale te w technologii silence), zaskakująca oprawa świetlna i laserowa oraz gigantyczne kurtyny wodne, a także piękna muzyki.
A w niedzielę Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy o godz. 12 z Plant u wylotu ul. Grodzkiej. Ponad 30 smoków animowanych przez setki dzieci przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny i na scenie powalczy o tytuł najpiękniejszego.