Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto Niepodległości w Małopolsce RAPORT

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.11.11 21:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:49 )
Nie jak w Warszawie, czyli - spokojnie. Tak wyglądały obchody Święta Niepodległości w Małopolsce.

fot. Paweł Krawczyk

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie, fot. Paweł Krawczyk
Marsz Narodowego Odrodzenia Polski przeszedł przez Kraków, fot. Krzysztof Orski

KRAKÓW:
Oficjalne uroczystości w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez władze miasta pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Później zabił dzwon "Zygmunt", a w Katedrze wawelskiej zebrało się kilka tysięcy mieszkanców. Uroczystej mszy Niepodległościowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Mówił o "niewidzialnym murze, dzielącym Polaków społecznie, politycznie i ekonomicznie ". Równocześnie przed Katedrą Wawelską trwał protest eksmitowanych lokatorów - demonstrowali przeciwko "totalitarnemu prawu własności w Polsce".

Posłuchaj fragmentu kazania kard. Stanisława Dziwisza


O godz. 12:00 pochód niepodległościowy przeszedł pod pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki - tam przedstawiciele różnych cechów, służb mundurowych, ugrupowań politycznych i wolnościowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Ta część uroczystości została jednak zakłócona - część obecnych zaczęła skandować "Precz z Platformą" i "Miller! Gdzie jest wrak?". Zagłuszono też odśpiewanie "Pieśni Legionów".
[

Posłuchaj relacji Karola Surówki z obchodów na Placu Matejki  onClick="playmp3inplace('http://www3.radiokrakow.pl/web/KORI-9D9FEW/KORI-9D9FEW6.mp3');" href="/galerie/podziurawione-tarnowskie-ulice-fot-p-topolski/">

]

Przeczytaj też: Zakłócone uroczystosci niepodległościowe w Krakowie

Podczas obchodów Wojewoda Małopolski Jerzy Miller wręczył z upoważnieniem Prezydenta Bronisława Komorwskiego 22 obywatelstwa mieszkańcom Małopolski. Polakami stali się byli obywatele m.in. Ukrainy, Białorusi, Włoch, Rosji, Włoch, Etopii i Brazylii.
[

Posłuchaj wypowiedzi nowych obywateli Polski 

]
Po południu swoje oddzielne obchody oddzielnie zaplanowały dwie największe partie polityczne – Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Poza tym w Krakowie maszerowało także Narodowe Odrodzenie Polski a na Rynku Głównym odbywała się Lekcja Śpiewania, której towarzyszyło hasło „Radosna Niepodległość" .

Jako pierwsi świętowanie zaczęli małopolscy politycy Platformy Obywatelskiej , którzy spotkali się w pałacu Krzysztofory na spotkaniu w duchu nowoczesnego patriotyzmu. Zebrani politycy i goście najpierw obejrzeli patriotyczny występ dzieci, następnie wspólnie odśpiewali piosenkę „Kocham wolność” z repertuaru Chłopców z Placu Broni a na koniec wznieśli toast za niepodległą Polskę i udali się na rozpoczynającą się o godzinie 17.00 lekcję śpiewania.

Impreza na Rynku Głównym przyciągnęła tysiące krakowian i turystów. Kolejki do odebrania śpiewników ciągnęły się na kilkadziesiąt metrów. Zebrani ludzie razem z artystami z kabaretu Loch Camelot śpiewali znane i lubiane pieśni, takie jak „O mój rozmarynie” czy „My pierwsza brygada”. Uczestnicy lekcji zgodnie podkreślali, ze jest to fantastyczna zabawa i okazja do zamanifestowania patriotyzmu.

Nieco wcześniej, bo o godzinie 16.15 rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość. PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, złożyli kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich a następnie spotkali się pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu. Podczas swojego przemówienia Jarosław Kaczyński apelował o jedność i równość wśród Polaków. Jak twierdził, ta jedność jest szczególnie potrzebna, jeśli Polska ma by silna jak po odzyskaniu niepodległości 1918 roku. Później na tej samej scenie wystąpił też jeden liderów Fideszu, węgierskiej partii prawicowej, Laszlo Csizmadia mówił głównie o tym, że "Unia Europejska dąży do fałszywej jedności". Na marszu Prawa i Sprawiedliwości zjawiło się około 3000 osób, w tym kilkuset Węgrów.


Małopolska Platforma Obywatelska świętuje 11 listopada w Krakowie


Obok manifestacji PiS przeszedł marsz radykalnego Narodowego Odrodzenia Polskiego. PiS i NOP rozdzielał już nie niewidzialny mur, o którym w porannym kazaniu mówił kardynał Stanisław Dziwisz, a realny, zbudowany z kilkuset uzbrojonych policjantów. Narodowcy oskarżyli braci Kaczyńskich o zdradę a na marszu było ich około 300.

Wszystkie manifestacje przebiegały raczej w spokojnej atmosferze. Obyło się bez starć z policją. Według policji ulicami Krakowa przemaszerowało w sumie kilkanaście tysięcy osób. Cały czas w gotowości było też kilka tysięcy policjantów.

TARNÓW:

Na sportowo, uroczyście i śpiewająco - tak Tarnów świętował 95, rocznicę odzyskania niepodległości. Rano około 300 osób wzięło udział w Biegu Sokołów w Parku Strzeleckim. Popołudniu tarnowianie spotkali się pod Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie oddali hołd walczącym o wolność.

Po uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza tarnowianie przeszli pod teatr, gdzie wspólnie z aktorami oraz artystami śpiewali patriotyczne pieśni. Znalazło się też kilku śmiałków, którzy postanowili wziąć udział w konkursie na najładniejsze wąsy a'la Marszałek Piłsudski.

Natomiast w Centrum Sztuki Mościce trwa właśnie Kabaretowa Noc Listopadowa transmitowana na żywo w telewizyjnej dwójce.




NOWY SĄCZ:

Uroczystości w Nowym Sączu rozpoczęły się o godzinie 9.15 na Cmentarzu Komunalnym, pod pomnikiem Legionistów. Gospodarz miasta wygłosił okolicznościowe przemówienie. Pod monumentem złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.


O godzinie 10.00 w kościele św. Kazimierza odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie poczty sztandarowe i uczestnicy przeszły na Stary Cmentarz, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik płk. Narcyza Wiatra „Zawojny”, komendanta Batalionów Chłopskich w Małopolsce i na Śląsku. Po przemówieniach i złożeniu wieńców odbyły się śpiewy patriotyczne z udziałem recytatorów i wokalistów Miejskiego Ośrodka Kultury. Muzyczną stronę uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Mystkowie-Mszalnicy.


O godzinie 17.30 w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza miała miejsce promocja książki ks. prałata Stanisława Czachora - honorowego obywatela miasta Nowego Sącza pt. „Sądeckie homilie”.


Rocznicowe obchody w Nowym Sączu zakończył koncert poetycko-muzyczny w bazylice św. Małgorzaty pt. „Radosna Niepodległość – Nowy Sącz 1918–2013”. Scenariusz napisał i wyreżyserował przedstawienie znany sądeczanom z dwóch monumentalnych widowisk: „Narwik – pierwsze zwycięstwo” i „Sigilla civitatis Novae Sandeciensis” - Roman Kołakowski.

Podhale: 95. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Nowy Targ: Obchody Święta Niepodległości





(RADIO KRAKÓW)
Krakowskie obchody Święta Niepodległości organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość, fot. Krzysztof Orski
50. Lekcja Śpiewania w Krakowie, fot. Krzysztof Orski
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie. fot. K. Orski.
Tak obchodzono kiedyś Dzień Niepodległości w Krakowie
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię