- A
- A
- A
Święto Niepodległości w Krakowie: marsz, bieg i uroczysty apel poległych. ZDJĘCIA
Władze samorządowe, parlamentarzyści, poczty sztandarowe i grupy rekonstrukcyjne. Ponad dwa tysiące osób przeszło z Wawelu Drogą Królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza. W ten sposób w Krakowie uczczono 97. rocznicę odzyskania Niepodległości. Na placu Matejki odbył się uroczysty apel poległych oraz honorowa zmiana warty.- Powinniśmy robić wszystko, aby spór polityczny w Polsce nie był jałowy - mówił na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz. W czasie mszy za ojczyznę rozpoczynającej obchody Święta Niepodległości, metropolita krakowski podkreślał, że Polacy powinni dziękować za dar życia w wolności.
Zaznaczał jednak, że wszyscy powinni mieć świadomość, że wolność nie jest dana raz na zawsze. „Zdajemy sobie sprawę z politycznego sporu, dzielącego nasz naród, i powinniśmy robić wszystko, aby nie był to spór jałowy, bezproduktywny, marnotrawiący ludzkie energie i możliwości rozwoju kraju” - podkreślił kardynał Dziwisz.
"Ten dzień jest symbolem fundamentalnych polskich wartości: wolności i niepodległości" - mówił w czasie krakowskich uroczystości marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. " To, co stało się niemal przed stu laty, było jednym z wielu triumfów naszej wiary w wolność. Jeśli spojrzeć na ostatnich kilkadziesiąt lat polskiej historii, to tych triumfów było znacznie więcej, wieńczy je rok 1989".
W trakcie krakowskich obchodów 97. rocznicy odzyskania niepodległości doszło do incydentu. Na placu Matejki grupa osób związanych z Gazetą Polską skandowała "Miller von z trybuny". Słowa padły pod adresem wojewody małopolskiego Jerzego Millera, który pięć lat temu był ministrem spraw wewnętrznych. Zdaniem manifestujących, raport, który przygotowała komisja pod jego nadzorem - nie mówiła prawdy o katastrofie smoleńskiej.
Na Wawelu odbyły się uroczystości zorganizowane przez PIS. A zakończą się przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego.
Wzięli w nich udział prezes PiS Jarosław Kaczyński i kandydatka na premiera Beata Szydło, a także przyszli ministrowie nowego rządu m.in. Andrzej Adamczyk, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński, marszałek Marek Kuchciński. Członkowie nowego rządu na Wawelu zostali powitani oklaskami.
Reprezentanci PiS, tuż przed mszą św., która rozpoczęła się w Katedrze na Wawelu, złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Później oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz Lechowi i Marii Kaczyńskim.
Podczas Mszy Świętej odprawionej w katedrze na Wawelu przed konfesją św. Stanisława, biskup Jan Szkodoń, odwołując się do Ewangelii, mówił w homilii że "człowiek przez całe życie uczy się mądrości". "Wielu będzie Wam dziękować, wielu zapewne otrzyma dar nowego, lepszego życia. Będą i tacy, którzy będą krytykować, osłabiać, dzielić. I tak jak wiele razy doświadczaliśmy, tak i będzie się trzeba z tym liczyć także w przyszłości. Potrzebna będzie wielka odwaga, ale jeszcze bardziej potrzeba będzie wielka pokora" - powiedział bp Szkodoń.
W homilii biskup przywołał wystąpienie Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Polski na krakowskich Błoniach, w którym Ojciec Święty mówił: "proszę Was, byście jeszcze raz przyjęli to dziedzictwo duchowe, któremu na imię Polska, z wiarą, nadzieją i miłością".
Przypomniał też słowa papieża wypowiedziane w parlamencie w 1999 roku: "Wykonywanie władzy politycznej, czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo, powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu" oraz "Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm".
Państwo jest w fatalnym stanie, musimy je odbudować, to zadanie rządu Beaty Szydło - powiedział z kolei w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że "Państwo jest w fatalnym stanie, musimy je odbudować, musimy odbudować jego siłę, ale żeby odbudować tę siłę, musimy przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby ono żyło w naszych sercach i umysłach, bo państwo nie jest tylko organizacją, jest też pewnym stanem świadomości, stanem ducha narodu, niektórzy mówią, że jest jakością moralną. Dzisiaj tego brakuje".
W czasie uroczystości głos zabrała także Beata Szydło. Powiedziała, że praca i pokora, taki będzie ten rząd. Przemawiając do zgromadzonych pod Krzyżem Katyńskim osób, dziękowała za poparcie w wyborach. Jak podkreśliła, przed PiS jest teraz dużo pracy, ale się jej nie obawia. "Ten rząd, który będzie brał odpowiedzialność za naszą ojczyznę, to wspaniali ludzie. Prawi, pracowici, odpowiedzialni" - powiedziała. "Kiedy zapytałam młodego kandydata na ministra, który nie ma wielkiego doświadczenia w polityce o to, co chciałby zrobić, jak wyobraża sobie swoją pracę w ministerstwie, powiedział mi dwa słowa: praca i pokora. I taki będzie ten rząd" - mówiła Szydło, a zgromadzeni nagrodzili ją oklaskami.
Wcześniej prezes partii Jarosław Kaczyński i kandydatka na premiera Beata Szydło złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Uczestniczyli w Mszy Świętej na Wawelu, potem oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz Lechowi i Marii Kaczyńskim. Złożyli także wieńce pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego.
O godz.17 z placu Wolnica ruszył marsz narodowców, który przeszedł na płytę Rynku Głównego. W marszu wzięło udział - według szacunków policji - ok. 3 tysięcy osób. Zakończył się on bez poważniejszych incydentów.
"Raz sierpem, raz młotem..." Race na krakowskim marszu. @RadioKrakow pic.twitter.com/9xzONY9V3s
— Teresa Gut (@TereskaGut) listopad 11, 2015
O 17 również na krakowskim Rynku rozpoczęła się 58. lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Odśpiewano m.in. pieśń "Czerwone maki na Monte Casino". Przypomnijmy, że w tym roku władze Bawarii przekazały Polsce prawa autorskie do tej melodii.
Pieśni patriotyczne wybrzmiały także w Tramwaju Patriotycznym. Jechały nim chóry szkolne z Krakowa i Myślenic. Chętnych do przejażdzki w takt pieśni żołnierskich nie brakowało...
Teresa Gut/ Mateusz Żmija/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze