To historyczny dzień dla krakowskiego lotniska. Dziś do Balic przyleciał 10-milionowy pasażer.

 Krakowskie lotnisko to pierwsze w Polsce lotnisko regionalne, które osiągnęło taki wynik 

- mówił dziś minister infrastruktury Dariusz Klimczak. I dodał:

Port regionalny Kraków-Balice musi się rozwijać, mamy przygotowane ponad 3 miliardy złotych na rozwój infrastruktury portu. Jesteśmy też zobowiązani do rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, która na służyć płynności ruchu wokół lotniska. Poprosiłem Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o przyspieszenie prac związanych z rozbudową A4 i przebudową węzłów.

Przebudowa lotniska ma obejmować modernizację terminalu pasażerskiego i pasów startowych (w ciągu sześciu lat). Prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków, które są większościowym udziałowcem spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice zadeklarował w sobotę, że największy udziałowiec będzie wspomagał spółkę w realizacji zaplanowanych wyzwań inwestycyjnych. „Znamy te wyzwania, podpisujemy się pod nimi i wspólnie będziemy je realizować” - zapowiedział.

Jak przypomniał podczas sobotniej uroczystości prezes Kraków Airport Łukasz Strutyński „historia zatoczyła pewne koło w roku jubileuszowym”, ponieważ pierwszy pasażer krakowskiego lotniska przyleciał w lutym 1964 roku z Warszawy samolotem PLL LOT i podobnie stało się w przypadku 10 milionowego pasażera w 2024 roku. Okazał się nim pan Mateusz, który przez Warszawę wracał z żoną z podróży poślubnej z Tokio. Otrzymał on specjalny certyfikat i okolicznościowy upominek.

Kraków Airport świętuje podwójnie. Przywitano 10-milionowego pasażera w 2024 roku Kraków Airport świętuje podwójnie. Przywitano 10-milionowego pasażera w 2024 roku

„To dla nas wyjątkowy moment i rok – to najlepszy rok w historii portu lotniczego. To zarówno świetny rok, jak i rok rozpoczynający wielkie wyzwania” - zauważył Strutyński.

Według niego dwa najważniejsze zadania to rozbudowa obecnego terminalu pasażerskiego, który był planowany na 8 mln pasażerów, a obecnie obsługuje już 11 mln osób w skali roku, a także budowa nowej drogi startowej dla samolotów.

"Droga startowa ma już prawie 30 lat, wymaga wielu prac modernizacyjnych. Z kolei terminal jest za mały jak na potrzeby naszego lotniska. Dziś rodzi to liczne wyzwania" - podkreślił prezes Strutyński.

W planach jest także m.in. budowa nowej siedziby spółki zarządzającej lotniskiem.

Kraków Airport w czołówce

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym. W obowiązującym obecnie zimowym rozkładzie lotów posiada 128 połączeń do 31 krajów, oferowanych przez 24 linie lotnicze.

Ostatnio siatka połączeń powiększyła się po dołożeniu połączeń przez węgierski Wizz Air. Z krakowskiego portu polecimy m.in. do Bazylei w Szwajcarii, Bergen w Norwegii oraz Genui we Włoszech.

Wizz Air dołoży piąty samolot do bazy w Krakowie i uruchomi nowe połączenia Wizz Air dołoży piąty samolot do bazy w Krakowie i uruchomi nowe połączenia