Supermarkę Radia Kraków po raz pierwszy przyznaliśmy w 2012 roku, w gronie naszych laureatów są krakowskie sceny, muzea i galerie. Obrady radiowego jury to zresztą nie tylko głosowanie, to także nasze redakcyjne podsumowanie minionego roku w sztukach wizualnych i teatrze. - W tym roku ważne były teatralne spektakle, wyrównany artystycznie i zarazem pełen niespodzianek repertuar. Ale równie istotna okazała się wygrana "wygrana wojna o teatr", zakończona m.in pozostaniem Krzysztofa Głuchowskiego na stanowisku dyrektora - mówiła podczas audycji Justyna Nowicka.
"Chciałbym mieć kontrakt, który pozwoli na dokończenie kilku ważnych spraw m.in. wielkiego remontu gmachu. Mam świadomość, że to będzie moja ostatnia kadencja na tym stanowisku, zależy mi też na przygotowaniu do pracy mojego następcy. Dobro teatru zawsze było dla mnie najważniejsze - mówił Krzysztof Głuchowski w podcaście Radia Kraków Kultura
W minionym roku aż trzykrotnie wyróżnialiśmy Teatr im. Słowackiego za premierowe spektakle: "Wesele" w reżyserii Mai Kleczewskiej, "Państwo" w reżyserii Jana Klaty oraz "Serce ze szkła. Musical zen" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. I choć nie brakowało w Krakowie innych, ważnych wydarzeń, wątpliwości podczas głosowania nie miał krytyk i historyk sztuki, zastępca redaktora naczelnego "Spotkań z zabytkami" Łukasz Gazur. - Artystom Teatru im. Słowackiego udało się zbudować sojusz z widownią - to szczególna wartość i chyba najważniejsza nagroda - podkreślał.
CZYTAJ: Nieczułe, czy może zbyt wrażliwe "Serce ze szkła"?
Jury Supermarki RK nie było w tym roku jednomyślne: trzy głosy przypadły Teatrowi im. Słowackiego, dwa - wydarzeniom związanym ze sztuką Jerzego Beresia i Marii Pinińskiej-Bereś. - Po latach jeszcze mocniej wybrzmiewa powaga podejmowanych przez oboje artystów tematów, ich prekursorski charakter, oryginalność i autentyczność. Ogromna to zasługa wspaniałej pracy i zaangażowania Fundacji Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, skupiającej rodzinę artystów - argumentowała Justyna Nowicka.