Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Studenci walczyli o "Kamionkę", ale chętnych, by tam zamieszkać, brak

  • Ola Sobczak
  • date_range Piątek, 2024.09.20 17:57 ( Edytowany Sobota, 2024.09.21 10:49 )
Zaledwie 17 osób pojawiło się na dniu otwartym należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego akademika Kamionka. Większość z nich to studenci, którzy kilka miesięcy temu okupując budynek protestowali, by powstrzymać jego sprzedaż.

fot. Mateusz Bożek

Ostatecznie władze uczelni pod koniec maja dogadały się z protestującymi, kończąc tym samym 10-dniowy strajk okupacyjny. Adam Koprowski - rzecznik prasowy UJ wyjaśnia, że zorganizowany tam dzień otwarty to element porozumienia zawartego ze strajkującymi.

Zobowiązaliśmy się do zbadania zainteresowania się tym akademikiem. Studenci mogli zapisać się, przyjść i go obejrzeć. Zewnętrzna firma wykonała inwentaryzację budynków. Wiemy dokładnie jakie są wymiary pomieszczeń, jak przebiegają instalacje. Inna firma wykonała wstępny projekt takiego remontu

Studenci, którzy pojawili się na dniu otwartym w Kamionce będą teraz mogą wypełnić ankietę, w której wyrażą swoją opinię na temat stanu akademika. Po otrzymaniu analizy finansowej remontu oraz zebraniu głosów studentów kwestia Kamionki zostanie przedstawiona Senatowi uczelni.

Strajk okupacyjny w Kamionce trwał niemal dwa tygodnie

Studenci domagali się od uczelni wycofania domu studenckiego ze sprzedaży i ponownego otwarcia akademika. Tłumaczyli, że tylko na ten rok miejsc w akademikach nie otrzymało około 500 osób.   
Jak mówił po zakończeniu strajku Dawid Małecki - jeden z protestujących - postulaty studentów zostały spełnione. Podkreślał jednak, że koniec okupacji nie kończy działań podjętych przez strajkujących. 
Trzeba przypilnować, by te gwarancje zostały spełnione. Dostaliśmy na przykład gwarancję na temat akademika na Ruczaju - że powstanie, podobnie rektor-elekt obiecał nam, że Bursa Jagiellońska nie zostanie sprzedana. W kwestii Kamionki czekamy na przetarg. Najważniejsze jest to, by ten przetarg się odbył i by Kamionka mogła znowu służyć studentom. 

Są konkrety w sprawie akademików

Uniwersytet Jagielloński kupił od Collegium Medicum akademik na Racławickiej. Studenci zamieszkają w nim już w przyszłym miesiącu. Rozpoczynają się także prace nad budową akademika na Ruczaju.
Zakupiliśmy od Collegium Medicum akademik na Racławickiej. Ten akademik nie będzie sprzedany prywatnym podmiotom i zostaje w gestii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trwa już rekrutacja studentów do tego akademika i w końcu miesiąca zacznie się kwaterowanie. Jeszcze go dostosowujemy do potrzeb studentów. Tam w pierwszej fazie uzyskujemy 132 miejsca, a być może, jeśli studenci wyrażą takie zainteresowanie, możemy te pokoje, które dzisiaj są jednoosobowe, zamienić na dwuosobowe i od roku akademickiego 2025/2026 zwiększyć liczbę miejsc i obniżyć koszt dla studenta, ponieważ czujemy, że studenci dzisiaj zwracają uwagę na koszty wynajmu i akademik jest sposobem dla wielu osób, żeby w ogóle mogły studiować w Krakowie. My autentycznie jesteśmy wrażliwi społeczni. Nie chcielibyśmy, żeby brak akademika czy brak możliwości sfinansowania miejsca w Krakowie był główną barierą studiowania
- mówił w rozmowie z Radiem Kraków prof. Piotr Jedynak, rektor UJ. Potwierdził również, że rozpoczynają się prace nad budową akademika na Ruczaju. Obecnie trwa aktualizacja planu funkcjonalno-użytkowego:

 Te prace potrwają do końca roku i początkiem przyszłego roku ogłaszamy postępowanie przetargowe w formule „projektuj i buduj”. To jest moja obietnica, więc będę wszystko robił, żeby się spełniła, że również w roku 2026 ten akademik ma szansę powstać i być oddany studentom.

Prof. Piotr Jedynak, rektor UJ: w sprawie akademików mamy dwie bardzo dobre informacje Prof. Piotr Jedynak, rektor UJ: w sprawie akademików mamy dwie bardzo dobre informacje

Tematy:
Autor:
Ola Sobczak

Opracowanie:
Joanna Ślusarczyk

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię