- A
- A
- A
Studenci AGH dołączyli do protestujących przeciwko nowej ustawie o szkolnictwie wyższym
Od czterech dni trwa protest studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego przeciwko nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. W poniedziałek dołączyli do nich słuchacze z Akademii Górniczo-Hutniczej - zajęli budynek wydziału humanistycznego przy ulicy Gramatyka.Na razie w uczelnianym proteście w budynku AGH bierze udział kilka osób. Wśród 11 postulatów dotyczących reform uczelni mówią o zagrożonej autonomii szkół wyższych, zapewnieniu godnych warunków socjalnych. "Samorząd jest oderwany od studentów, uważamy, że nas nie reprezentuje. Musimy prosić o wysłuchanie nas. Tu też dochodzi kwestia Rady Uczelni, która w ponad 50% ma składać się z ludzi spoza uczelni. Nie w tę stronę powinna iść Akademia. Nie biznes powinien nam dyktować, czego mamy się uczyć. Wtedy niczego nie zmienimy. Bo biznes reprezentuje jedynie aktualne interesy" - mówi Mikołaj Skawiński, student Akademii Górniczo-Hutniczej.
Tuż po rozpoczęciu protestu doszło do przepychanek z portierem budynku, który próbował wyrzucić studentów z sali.
"To co nas najbardziej uderza, to ograniczenie autonomii uniwersytetu. Jarosław Gowin chce oddać pełnię władzy nad uniwersytetem rektorom i zewnętrznym radom, które będą realizować interes biznesu" - mówili z kolei reporterce Radia Kraków studenci UJ.
Razem ze związkowcami z Solidarności studenci domagają się między innymi odłożenia reformy o rok i zwiększenie nakładów na naukę do wysokości dwóch procent PKB. 15 protestujących okupuje budynek wydziału filozofii UJ przy ulicy Grodzkiej. Władze uczelni nie chcą komentować protestu.
Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego nie chcą komentować sprawy. Z kolei przedstawiciele Akademii Górniczo - Hutniczej wydali oświadczenie, w którym informują, że protest zorganizowany na uczelni ma charakter nieformalny i nie został uzgodniony Uczelnianą Radą Samorządu Studentów AGH. Jak podkreślili, zgromadzenie nie jest strajkiem, ponieważ studenci do tej pory nie przedstawili swoich postulatów, a Parlament Studentów uważa, że reforma szkolnictwa wyższego została przygotowana w porozumieniu ze środowiskiem akademickim przy uczestnictwie społeczności studenckiej.
Jarosław Gowin - wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapytany w ubiegły piątek o protesty mówił, że zapoznał się ze wszystkimi postulatami studentów, a odniesienie do nich można znaleźć na stronie ministerstwa. "To, że są różne zdania odnośnie głębokiej systemowej reformy, to sytuacja naturalna i nieuchronna. Dla mnie ważne jest to, że wszystkie reprezentatywne gremia środowiska akademickieho poparły ustawę: Parlament Studentów, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wszystkie konferencje rektorów" - podkreśla Jarosław Gowin. Dodaje, że projekt ustawy był wielokrotnie konsultowany z różnymi środowiskami w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. Jak zapewniał, sam brał udział w blisko 150 spotkaniach.
W poniedziałek na antenie Radia Kraków posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bubula wspomniała, że być może warto przyjrzeć się jeszcze postulatom studentów i odłożyć głosowanie nad ustawą. "Zanim ta ustawa stanie w Sejmie – jest wpisana warunkowo na najbliższe posiedzenie Sejmu – powinniśmy się zastanowić nad poprawkami w drugim czytaniu. Można też zaczekać z uchwaleniem tej ustawy do okresu powakacyjnego i przeanalizować postulaty ze środowisk Solidarności i studentów. Solidarność opowiedziała się za wstrzymaniem tej ustawy" - mówiła Barbara Bubula. Zdaniem posłanki, jeśli finansowanie miałoby zostać zwiększone, niewykluczone że z uchwaleniem "konstytucji dla nauki "trzeba będzie zaczekać do momentu, kiedy rząd będzie pracował nad przyszłorocznym budżetem.
Protest studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego potrwa co najmniej do czwartku. Wtedy to Sejm ma się zająć "konstytucją dla nauki". Jeśli postulaty protestujących nie zostaną uwzględnione, zapowiadają oni kontynuację strajku.
(RK, Joanna Orszulak/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze