Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Strzelnica na Woli Justowskiej wciąż do wzięcia. Komisja odrzuciła wszystkie oferty

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.09.06 12:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:54 )
Nadal nie wiadomo, kto będzie opiekował się wyremontowaną zabytkową strzelnicą garnizonową na Woli Justowskiej w Krakowie. Poprzedni przetarg, budzący kontrowersje, został zamknięty.

Fot. M. Lasyk

Posłuchaj co mówi erzy Sasorski z Zarządu Infrastruktury Sportowej
Strzelnica na Woli Justowskiej jak nowa
Tak przebiegała rewitalizacja zabytkowej strzelnicy Piłsudskiego

"Komisja miała prawo nie wybrać żadnej z ofert i z niego skorzystała" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Jerzy Sasorski z Zarządu Infrastruktury Sportowej.

W przetargu na zarządzanie budynkiem wystartowały cztery podmioty. Kontrakt miałby trwać 40 lat. Część oferentów jest oburzona decyzją ZIS - o czym donosiły już krakowskie media. „Byliśmy na miejscu, jednak wbrew plotce policja nie zabezpieczyła dokumentów, a interwencja zakończyła się pouczeniem stron” – powiedziała PAP Anna Zbroja-Zagórska z zespołu prasowego małopolskiej policji. 

"Komisja uwzględniła też opinie m.in. radnych dzielnicy VII, a także innych środowisk" - dodał Jerzy Sasorski. O zatrzymanie przetargu apelował m.in. radny Rafał Komarewicz. Z kolei Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego domaga się zachowania dawnej funkcji strzelnicy.

W najbliższym czasie komisja przedstawi inny sposób wyboru operatora, który zagospodaruje budynki strzelnicy. Jest szansa, że nowego najemcę poznamy przed końcem 2017 roku. 

 


Drewniana strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi przez lata stała zrujnowana i opustoszała, budynek ulegał degradacji. Demontaż był konieczny ze względu na konserwację drewnianych elementów i konieczność odtworzenia części, których konserwacja i ponowne wykorzystanie nie było już możliwe. Elementy drewniane konstrukcji po części są oryginalne, po części są zupełnie nowe.

Jak dowiedziała się reporterka Radia Kraków, w przygotowaniu jest film, które pokaże poszczególne etapy rewitalizacji obiektu. 

Inwestorem remontu był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Koszt to ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków. Prace współfinansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Strzelnica na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego.

Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt przejęła gmina miejska Kraków. Nie nadawał się już w tym czasie do użytku. 

 

 

(Katarzyna Maciejczyk, PAP/ew)

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię