To część projektu "Kraków Nowa Huta Przyszłości". Przy Igołomskiej swoje inwestycje będzie prowadzić 18 firm.

Patrząc na plany inwestorów, w zakładach przy Igołomskiej zatrudnienie mogłoby znaleźć nawet 8 tysięcy osób. Biorąc jednak pod uwagę deficyty pracowników oraz postępującą automatyzację w produkcji i usługach, zapewne ta liczba będzie mniejsza. Kraków zawsze stawiał w swoich planach, biorąc pod uwagę te tereny objęte planem "Kraków Nowa Huta Przyszłości" na tak zwane branże innowacyjne.

Mamy branżę motoryzacyjną, budowlaną, elektroniczną, chemiczną i branże kreatywne. Generalnie wszystkie te branże, które reprezentują tak zwane inteligentne specjalizacje województwa małopolskiego. Ideą projektu "Kraków Nowa Huta Przyszłości" jest to, żeby stworzyć szansę dla ich bardziej dynamicznego rozwoju

- mówił w Radiu Kraków Artur Paszko prezes spółki "Kraków Nowa Huta Przyszłości". Podkreślił, że zdecydowana większość przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Strefie Aktywności Gospodarczej, to przedsiębiorcy z Krakowa bądź z Małopolski.

To mali i średni przedsiębiorcy z wyraźną bazą do szybkiego wzrostu. Tacy, którzy już prowadzą swoją działalność, mocno stoją na nogach, a teraz chcą ją rozwijać. Wreszcie znaleźli miejsce, w którym ten rozwój będzie możliwy. To nas bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się przygotować kolejną ofertę dla przedsiębiorców

- dodał Artur Paszko.

Kiedy Strefa Aktywności Gospodarczej zostanie zagospodarowana?

Jak mówił w rozmowie z Jackiem Bańką prezes spółki "Kraków Nowa Huta Przyszłości", w przyszłym roku zobaczymy już maszyny na placach budów:

Obserwujemy postępowania administracyjne mające na celu pozyskanie decyzji pozwolenia na budowę, a część z tych przedsiębiorców stara się też o różnego rodzaju dofinansowania ze środków Funduszy Europejskich bądź innych środków. Co też do nas dociera i w czym staramy się oczywiście wszystkich naszych inwestorów wspierać.

Dużą wagę w harmonogramie związanym z powstawaniem tych nowych firm ma fakt doprowadzenia w przyszłym roku S7 do tych terenów.

Największym atutem tego obszaru projektu Kraków Nowa Huta w przyszłości jest jego skomunikowanie. Pamiętajmy, że jego osią jest ulica Igołomska. To też jest droga krajowa, świetnie przygotowana do przyjęcia dużego obciążenia ruchem. Łączy się z S7 na węźle Igołomska. Mamy też linię kolejową numer 95, ale do tej pory mieliśmy wyłącznie wyprowadzenie S7 w kierunku autostrady A4, a niezbędne jest dalsze poprowadzenie tego ruchu w kierunku na Warszawę i dalej na Pomorze, czyli do portów

- tłumaczy prezes Paszko.

Główne atuty Strefy Aktywności Gospodarczej

Artur Paszko podkreśla, że inwestorzy docenili przede wszystkim to, że dostali kompleksowo przygotowane działki - z dostępem do wody, prądu, z wybudowaną drogą, z uregulowanymi stanami prawnymi, z zagospodarowaną przestrzenią wspólną, ze zbudowanymi parkingami, ze ścieżkami rowerowymi, chodnikami.

A ty jak nazwiesz najnowszą Nową Hutę? Weź udział w konkursie na nazwy ulic i skwerów A ty jak nazwiesz najnowszą Nową Hutę? Weź udział w konkursie na nazwy ulic i skwerów

Do 20 października można zgłaszać propozycje nazw ulic i skwerów na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej.

Patrząc na to, że próbujemy cały projekt od początku realizować w sposób partycypacyjny, to pomyśleliśmy sobie, że skoro wybudowaliśmy pięć nowych ulic i trzy nowe skwery, to dobrze by było oddać głos mieszkańcom Krakowa, mieszkańcom Nowych Huty. Są przeróżne propozycje, niektóre dotyczą nawet osób, które są do dzisiaj bardzo aktywne

- zaznacza prezes. Artur Paszko nie chciał jednak odpowiedzieć, czy wśród zgłoszonych propozycji jest nazwisko prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Obiecaliśmy, że do 20.10 nie będziemy nic mówili na ten temat. Wtedy postaram się zapoznać z propozycjami, bo do tej pory pracownicy mi tylko uchylają rąbka tajemnicy. Część propozycji przychodzi bez uzasadnienia, część z bardzo merytorycznym uzasadnieniem.

- mówi Artur Paszko.

"Kraków Nowa Huta Przyszłości" to wielki projekt zagospodarowania dawnych terenów po kombinacie i ożywienia tej części Krakowa. Oprócz strefy przy Igołomskiej ma powstać również Centrum logistyczno-przemysłowe w Ruszczy, skansen w Branicach, a już teraz działa z powodzeniem kąpielisko i strefa wypoczynkowo-rekreacyjna w Przylasku Rusieckim.