Jest to nowe otwarcie tego miejsca, inne. Mam nadzieję, że czeka publiczność dużo doznań artystycznych
- powiedziała we wtorek dziennikarzom dyrektor Starego Teatru Dorota Ignatjew.
Sala im. Modrzejewskiej dotychczas była miejscem salonów poezji Anny Dymnej. Pełnoprawne spektakle nie odbywały się w niej od ok. 10 lat. Na widowni miejsce znajdzie tu 80 osób.
Reżyserką „Strasznego dworu” jest Anna Obszańska (ur. 1996), absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Debiutowała w 2023 r. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi reżyserując „Carmen” inspirowaną operą Georges’a Bizeta. W 2024 zrealizowała spektakl „Giselle, tańcz!” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. „Straszny dwór” jest jej trzecim spektaklem w teatrze repertuarowym. Jak zwrócił uwagę wicedyrektor Starego Teatru Jakub Skrzywanek, dotychczasowe realizacje Obszańskiej, pokazywane m.in. na Festiwalu Boska Komedia, cieszyły się dużym zainteresowaniem kuratorów międzynarodowych i już o artystce jest głośno m.in. w USA. „Kłócimy się w teatrze czy bliżej (Obszańskiej) do Kantora, czy do Grzegorzewskiego” – powiedział wicedyrektor. „Straszny dwór nieprzypadkowo tutaj. Jeśli gdzieś się mamy teatralnie mierzyć z operą narodową, to w Narodowym Starym Teatrze” – dodał.
Zdaniem Anny Obszańskiej spektakl reinterpretujący Moniuszkowski „Straszny dwór” jest w pewnym sensie operą. To spektakl – jak wyliczała – muzyczny, choreograficzny, ruchowy, bardzo wizualny.
Aktorzy mają mnóstwo umiejętności i wokalnych, i ruchowych, nie mówiąc o samym kreowaniu postaci i figur na scenie. Praca była bardzo intensywna, ale myślę, że od początku wiedzieliśmy, co chcemy uzyskać
– powiedziała reżyserka.
Na scenie wystąpią: Ewa Kolasińska, Beata Malczewska, Paulina Kondrak, Adam Nawojczyk, Łukasz Szczepanowski, Ignacy Sokół, Stanisław Sokół, Karol Wilk.
Jak podkreśliła Obszańska, przedstawienie jest próbą odpowiedzi na pytanie, kim jest prawdziwy Polak, oraz na to, jak traumy kształtują narodową tożsamość. Inspiracją dla twórców spektaklu była książka Michała Bilewicza „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”.
Kolejne terminy „Strasznego dworu” na afiszu to: sobota, niedziela, a następnie 25 lutego oraz 26, 27 i 29 marca.