2 grudnia, jako pierwszy na nowym instrumencie solowy recital zagra Szymon Nehring - jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Podczas koncertu Artysta zagra utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta oraz Ludwiga van Beethovena.
Repertuar koncertu:
L. van Beethoven - Sonata op. 31 Nr 3
F. Chopin - Nocturnes op. 27
F. Chopin - Mazurkas op. 68
F. Liszt - Cloches de Geneve
F. Liszt - Valleé d’Obermann
3 grudnia jazzową duszę nowego koncertowego fortepianu Steinway odkryje Dominik Wania – pianista, muzyk, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, który dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla wytwórni ECM Records. Sygnowany jego nazwiskiem album „Lonely Shadows”, z którego materiał zaprezentuje podczas koncertu w Radiu Kraków, to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.
Oba koncerty rozpoczną się o godz.19.05 i będą transmitowane w Radiu Kraków. Zaproszenia do zdobycia wyłącznie na antenie.
Steinway solo - recital Szymona Nehringa
sobota 2.12 / godz. 19.00 / Studio im. Romany Bobrowskiej / transmisja na antenie Radia Kraków
Szymon Nehring jest jednym z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. Jako jedyny Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Koncertował z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, NFM Filharmonia Wrocławska, Izraelska Orkiestra Symfoniczna, Bamberger Symphoniker, Orchestre Philharmonique de Marseille, Hartford Symphony Orchestra, Calgary Symphony Orchestra i Orkiestra XVIII wieku, współpracując z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Pablo Heras-Casado, Karina Canellakis, Giancarlo Guerrero, Omer Meir Wellber, John Axelrod, Lawrence Foster, David Zinman i Krzysztof Penderecki.
Występował w takich salach koncertowych jak Carnegie Hall, Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Konzerthaus w Berlinie, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu, a także Herkulessaal i Prinzregententheater w Monachium.
W 2019 r. został zaproszony do programu fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił wraz z Tonhalle-Orchester Zürich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.
Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu „Crescendo” oraz nagrodą Supersonic magazynu „Pizzicato”. W 2016 r. ukazały się dwie płyty artysty: Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego, a także Koncert fortepianowy „Resurrection” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Najnowsze nagranie artysty zawiera utwory fortepianowe Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858).