To będzie miejsce dyskusji o architekturze Krakowa. Będą tam prezentowane plany, projekty. Będą wystawy architektoniczne, będą się zbierać środowiska urbanistów, architektów, będą prelekcje, filmy. Na ten cel przeznaczamy będący w ruinie budynek starej pralni i kuchni na ul. Kopernika 17a
- mówił Janusz Sepioł, główny architekt Krakowa.
Konkurs na projekt remontu "Starej Kuchni" zostanie ogłoszony w marcu. Urząd Miasta zapowiedział też, że w drugiej kolejności na Wesołej powstanie Mediateka, czyli siedziba Biblioteki Krakowskiej. Ma tam także przenieść się Teatr Groteska.
W marcu masterplan dla dzielnicy Wesoła w Krakowie
Ten dokument będzie strategią zagospodarowania terenu, który 5 lat temu przejęło miasto. Od tej pory trwają debaty nad jego przeznaczeniem. W masterplanie architekci i urzędnicy wskażą, które budynki i w jaki sposób zostaną przebudowane, a także jaką będą pełniły funkcję:
W tej chwili rozpoczęły się prace architektoniczne, prace na dokumentach. Zakończyliśmy etap konsultacji. Ruszamy już z zespołem projektowym ośmioosobowym, który przygotuje do marca konkretny dokument
mówił Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Aby szukać oszczędności, a jednocześnie pójść z pracami na Wesołej do przodu, miasto przygotuje masterplan własnymi siłami. Nie będzie zlecać jego opracowania zewnętrznym firmom. Agencja Rozwoju Miasta szacuje, że przygotowanie dokumentu będzie kosztowało 300 tysięcy złotych.
Ile to wszystko może kosztować?
Jak wyjaśnia Katarzyna Olesiak, prezes Agencji Rozwoju Miasta, wykonanie wszystkich planowanych rewitalizacji to kwestia kilku, być może kilkunastu lat.
Myślę, że przekroczymy miliard, głównie dlatego, że kompleks Mediateki wraz z teatrem to będzie kwota sięgająca 400 mln zł
mówiła Olesiak pytana przez reportera Radia Kraków.
Kiedy już masterplan będzie gotowy i przedstawiony krakowianom, przez kilka tygodni będzie można zgłaszać do niego uwagi.
Jesienią 2019 roku były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę, zgodnie z którą gmina wykupiła 9,13 ha terenu i 17 budynków opuszczanych przez Szpital Uniwersytecki, płacąc za nieruchomości prawie 283,2 mln zł. Należność została rozłożona na dziesięć rat do 2028 r.
Wiosną 2021 roku miasto opublikowało raport z konsultacji społecznych w sprawie Wesołej. Mieszkańcy wskazali, że Wesoła" powinna być miejscem spotkań dla mieszkańców w różnym wieku, działalności artystów i rzemieślników, miejscem z mnóstwem zieleni i rozwiązaniami ekologicznymi.