Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kto truje powietrze w Małopolsce? Badanie jakości spalin i wykłady w Radiu Kraków.

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2017.03.11 08:21 ( Edytowany Środa, 2021.10.27 10:23 )
Rekordzista miał czterokrotnie przekroczoną dopuszczalną normę spalin, kilku trzykrotnie, a ponad 20% samochodów nie powinno przejść badań technicznych. To wynik dzisiejszej akcji Radia Kraków i Politechniki Krakowskiej. W ciągu 4 godzin przed rozgłośnią pojawiło się kilkadziesiąt samochodów, w których naukowcy skontrolowali jakość spalin.

fot: Pixabay

posłuchaj kierowców
Bezpłatne badanie jakości spalin przed Radiem Kraków

Okazuje się, że najbardziej zanieczyszczają powietrze samochody z silnikiem diesla, co może dla nikogo nie było tajemnicą, niestety na drugim miejscu znajdują się samochody zasilane gazem Lpg. Profesor Marek Brzeżanski z Politechniki, tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji, że pora obalić mit o czystym ekologicznie paliwie Lpg. Badania wykazują, że najmniej szkodliwe są spaliny z aut zasilanych gazem ziemnym, jednak takich pojazdów jest niewiele. Auta zasilane propanem butanem wydzielają bardzo szkodliwe spaliny o rakotwórczych właściwościach. Kolejna sprawa to stan instalacji i ich regulacja. Jeden ze źle ustawionych silników był w takim stanie, że doprowadził do awarii sprzętu pomiarowego.


W czasie konferencji odbywającej się dziś w Radiu Kraków, organizowanej przez Uniwersytet Otwarty AGH, rozmawiano o wpływie motoryzacji na smog krakowski. Badania wykazują, że silniki samochodów bezpośrednio nie przyczyniają się do powstawania smogu. To ruch pojazdów wznieca drobiny zanieczyszczeń leżących na jezdni, co może przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza. Co należy podkreślić zanieczyszczenia emitowane przez silniki aut są znacznie bardziej niebezpieczne niż pył zawieszony PM 10. Silniki emitują nanocząsteczki zawierające rakotwórcze substancje, których nie da się zatrzymać żadnym filtrem czy maseczką. Profesor Marek Brzeżański wyjaśnił, że w tej chwili w Polsce trudno o czyste paliwa. Nawet auta elektryczne ładowane są prądem z elektrowni, czyli w jakimś sensie zasilane są węglem. Dlatego tak ważne jest, by dbać o stan techniczny samochodów i przestrzeganie norm emitowanych spalin.


Po awarii urządzenia pomiarowego zmuszeni byliśmy do wcześniejszego zakończenia badań. Jednak już dziś zapewniamy, że tego typu spotkania będą w Radiu Kraków odbywały się częściej.

 

Po spalinach go poznacie!

 

Marcin Koczyba/bp

Radio Krakow - bezpłatne badanie jakości spalin i wykłady specjalistów - 11.03.17
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię