Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wawel prawie jak centrum politycznego świata. Możliwe utrudnienia w ruchu

  • Radio Kraków
  • date_range Środa, 2024.10.09 06:14 ( Edytowany Piątek, 2024.10.11 12:49 )
Obradują nad Unią Europejską i przyszłością wspólnoty. Dziś w zamku na Wawelu w Krakowie głowy kilkunastu państw Unii spotkają się w ramach grupy Arraiolos. Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień w centrum. Zamek i wystawy będą dziś niedostępne dla zwiedzających.

Wawel - spotkanie grupy Arraiolos. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wawel jak centrum politycznego świata

Według Kancelarii Prezydenta RP na szczyt Grupy Arraiolos oprócz gospodarza przybyli prezydenci: Włoch Sergio Mattarella, Bułgarii Rumen Rade, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Chorwacji Zoran Milanović, Grecji Katerina Sakielaropulu, Estonii Alar Karis, Słowenii Natasza Pirc Musar, Łotwy Edgars Rinkevics, Węgier Tamas Sulyok, Słowacji Peter Pellegrini.

Ceremonię powitania zakończyło wspólne zdjęcie prezydentów, po czym udali się oni na sesję plenarną w sali Poselskiej zamku.

Zgodnie z programem szczytu, po rozmowach plenarnych szefowie państw zwiedzą Skarbiec Zamku Królewskiego na Wawelu, a następnie zasiądą do śniadania wydawanego przez prezydenta RP. Po południu zaplanowano oświadczenia dla prasy prezydentów, a także zwiedzanie Katedry Wawelskiej. Spotkanie zakończy wieczorem oficjalny obiad wydawany przez prezydenta Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

Według kancelarii Prezydenta RP, głównym tematem piątkowych obrad będzie zacieśnianie relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań. Temat ten nawiązuje do pierwszego priorytetu polskiej prezydencji w Radzie UE, jakim jest: zacieśnienie współpracy UE ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Cytowany w komunikacie prasowym szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił, że krakowskie spotkanie odbywa się na niecałe cztery miesiące przed przypadającą na pierwsze półrocze 2025 roku polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. „To więc naturalne, że Polska jest gospodarzem tego spotkania. Głównym tematem będzie perspektywa pogłębiania relacji transatlantyckich, a więc to, co stanowi istotę pierwszego priorytetu naszej prezydencji” – zaznaczył.

Minister przypomniał też, że szczyt przypadnie na niecały miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA, co także będzie kontekstem dyskusji o przyszłości relacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Jak wskazał, prezydenci, którzy przyjechali do Krakowa będą poruszać także inne ważne problemy z zakresu priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE, w szczególności rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje: Ukrainę, Mołdawię oraz Gruzję, a także państwa Bałkanów Zachodnich. Jak zaznaczył, szczyt przywódców państw Arraiolos to największe wydarzenie z zakresu polityki międzynarodowej organizowane w tym roku w Polsce.

Kierowcy - spodziewajcie się utrudnień!

"Będzie trochę więcej samochodów uprzywilejowanych, troszkę więcej czarnych limuzyn kręcących się po Małopolsce. Natomiast poza tym będziemy starali się, aby te utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Zapewniam, że ta procedura była już wielokrotnie stosowana" – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Całkowity zakaz zatrzymywania się pojazdów będzie obowiązywał na niektórych ulicach w ścisłym centrum Krakowa: Straszewskiego, Powiśle, Franciszkańskiej, Szczepańskiej, Sławkowskiej, św. Tomasza, św. Jana, ul. Siennej, Podzamcze, św. Idziego, Droga do Zamku. W piątek pojazdy nie będą mogły zatrzymywać się na ul. św. Anny i Jagiellońskiej.

Zakaz zatrzymywania się w okolicy Wawelu. Fot. Mateusz Bożek

Zakaz zatrzymywania się w okolicy Wawelu. Fot. Mateusz Bożek

Kierowcy muszą liczyć się z tym, że wprowadzone zostaną jeszcze kolejne czasowe ograniczenia w ruchu, zwłaszcza w rejonie pierwszej obwodnicy miasta.

Dziesięciu prezydentów przyjedzie do Krakowa. Będą duże utrudnienia w ruchu Dziesięciu prezydentów przyjedzie do Krakowa. Będą duże utrudnienia w ruchu

W czwartek w Krakowie i w piątek w Wieliczce na wybranych ulicach ma obowiązywać zakaz przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych. W Wieliczce zakaz obejmie ulice: Daniłowicza, Klaśnieńskiej, Janińskiej, Matejki i Dembowskiego. W Krakowie – część dróg w rejonie Rynku Głównego i Kazimierza, a także odcinek Wisły od mostu Dębnickiego do mostu Grunwaldzkiego. Zakazy te nie dotyczą pojazdów służb ochrony państwa, porządkowych, ratowniczych.

Dodatkowo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od środy do soboty ma obowiązywać zakaz noszenia broni w Krakowie i Wieliczce. Według MSWiA rozporządzenie obejmuje ok. 23 tys. osób fizycznych i 136 podmiotów mających pozwolenia na broń i miejsce stałego pobytu lub siedzibę w woj. małopolskim, a także tych spoza województwa, którzy będą w tym czasie w Krakowie lub w Wieliczce.

Masz broń? Od środy do soboty nie możesz jej nosić w Krakowie i Wieliczce Masz broń? Od środy do soboty nie możesz jej nosić w Krakowie i Wieliczce

Czym jest grupa Arraiolos?

Grupa Arraiolos została powołana w 2003 r. podczas spotkania w portugalskiej miejscowości o tej samej nazwie. Ma charakter nieformalny i nie ma oficjalnie ustalonej listy uczestników. W ramach corocznych zebrań przedstawicieli państw członkowskich tego gremium omawiana jest sytuacja w UE, a także kwestie jej przyszłości. Głównym tematem rozmów tegorocznego spotkania będą perspektywy pogłębienia relacji transatlantyckich w dobie globalnych wyzwań i zagrożeń. Gospodarzem obrad w 2023 r. była Portugalia.



Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię