Edytuj
share
Sportowe wakacje w Krakowie
Tegoroczne wakacje w Krakowie będą stały pod znakiem sportu. Nie zabraknie imprez na najwyższym poziomie, podczas których krakowianie kibicować będą zawodnikom.
W ramach kampanii „Kraków w formie” odbędą się liczne zajęcia i treningi sportowe, przygotowane m.in. przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który realizując projekt „Trenuj w Krakowie!” zaprasza na treningi biegowe dla dorosłych, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci oraz zajęcia nordic walking. Krakowskie kluby sportowe przygotowały z kolei półkolonie letnie. Połączenie tych elementów sprawia, że latem
w Krakowie każdy znajdzie dla siebie przestrzeń do ruchu i aktywności fizycznej. Nie zabraknie też miejsc dla spragnionych wypoczynku. 1 lipca uruchomiony został basen zewnętrzny „Wandzianka” funkcjonujący w ramach kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39. W Krakowie działać też będą miejskie kąpieliska.
XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera
Latem 2021 roku Kraków będzie wyjątkowo ważnym miejscem dla kibiców polskiej siatkówki. Właśnie w naszym mieście reprezentacja Polski – po raz pierwszy od wielu miesięcy,
w obecności widzów – rozegrała XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera (9-11 lipca), będący ostatnim sprawdzianem przed wylotem na igrzyska olimpijskie.
XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera był największym wyzwaniem logistycznym w historii tego najlepszego towarzyskiego siatkarskiego turnieju na świecie. Ostatni test biało-czerwonych przed igrzyskami w Tokio wypadł jednak fantastycznie, bo TAURON Arenę Kraków wypełnili polscy kibice. Dzięki ich bliskości drużyna Vitala Heynena zabrała do Tokio mnóstwo pozytywnej energii.
Zespół Vitala Heynena z łatwością wygrał w Krakowie trzy mecze (z Norwegią, Azerbejdżanem i Egiptem) i triumfował w XVIII Memoriale Huberta Jerzego Wagnera.
Tegoroczna edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera była wyjątkowym wydarzeniem – to pierwsza siatkarska impreza w tym roku, w której Reprezentacja Polski zagrała przy udziale kibiców i ostatnia przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie w Tokio – całe wydarzenie miało szczególny charakter, dlatego też powstało hasło: „Z Krakowa do Tokio!”.
Na zakończenie Memoriału reprezentanci Polski udający się na igrzyska olimpijskie w Tokio otrzymali figurki przedstawiające jeden z symboli Krakowa – Lajkonika z życzeniami od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki
Od 5 do 8 sierpnia drużyny PlusLigi rozegrają w Krakowie drugą edycję plażowej letniej PreZero Grand Prix PLS. Kraków jest jedynym miastem w 2021 roku, które będzie gościć męską część tego jedynego w swoim rodzaju turnieju. Po raz kolejny siatkarze PlusLigi powalczą na piasku w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej. W zeszłym roku cykl letniego Grand Prix PLS był pierwszą imprezą z udziałem naszych ligowych gwiazd oraz kibiców, po przerwaniu sezonów PlusLigi i TAURON Ligi z powodu pandemii koronawirusa. Turniej plażowy, grany w nietypowy sposób – zespoły liczą po 4 graczy – spotkał się ze sporym zainteresowaniem, a kibice oraz sami uczestnicy świetnie się bawili.
Władze Polskiej Ligi Siatkówki po raz kolejny postanowiły, że Kraków będzie gospodarzem tego atrakcyjnego i widowiskowego turnieju. Ubiegłoroczna edycja imprezy w naszym mieście okazała się strzałem w dziesiątkę, gościliśmy kibiców wszystkich drużyn, którzy nie mogli już doczekać się możliwości dopingowania na żywo czołowym zawodnikom w kraju. W tym roku ponownie spotkamy się w sprawdzonym miejscu w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej.
Przed rokiem PreZero Grand Prix to był zupełnie nowy pomysł, który PLS w ekspresowym tempie wprowadziła, by pokazać, że ligowa siatkówka potrafi działać kreatywnie i błyskawicznie, nawet w najtrudniejszych momentach. Żadna inna liga sportowa w naszym kraju nie zdecydowała się na stworzenie w tak szybkim tempie tak dużego i śmiałego przedsięwzięcia. Inicjatywa Polskiej Ligi Siatkówki została zauważona na całym świecie, gratulacje przysłał także Ary Graça, prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB). Wszystkie mecze turnieju Grand Prix transmitowała Telewizja Polsat na swoich sportowych antenach, w trzech miastach gospodarzach powstały specjalne strefy kibica i trybuny – fani mogli oglądać mecze na żywo, oczywiście przy zachowaniu środków bezpieczeństwa związanych z ochroną przed pandemią koronawirusa.
Więcej informacji o imprezie można znaleźć TUTAJ.
CEV EuroVolley 2021
Tuż po zakończeniu wakacji, w pierwszych dniach września w Krakowie będziemy mogli cieszyć się piętnastoma meczami w ramach CEV Mistrzostw Europy Mężczyzn 2021. W grupie A, której mecze zostaną rozegrane w TAURON Arenie Kraków od 2 do 8 września, rywalami Polaków będą: Belgia, Serbia, Ukraina, Grecja i Portugalia. Serbowie to obrońcy tytułu mistrzowskiego z 2019 roku.
EuroVolley 2021 Mężczyzn będzie bez wątpienia jednym z największych turniejów sportowych organizowanych w naszym kraju w bieżącym roku. Choć czempionat Starego Kontynentu zorganizują cztery państwa: Polska, Czechy, Finlandia i Estonia, to właśnie w naszym kraju rozegranych zostanie najwięcej spotkań, w tym najważniejszy starcie imprezy – wielki finał mistrzostw. Łącznie w polskich halach (Kraków, Katowice, Gdańsk) odbędzie się aż 25 meczów EuroVolley’a.
Bilety na CEV EuroVolley 2021
Kolejna znakomita wiadomość dla najlepszych kibiców na świecie – podczas wrześniowych CEV Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021 będą mogli znów podziwiać na żywo występy biało-czerwonych! Początek sprzedaży biletów zaplanowany jest w przyszłym tygodniu – 21 lipca o godz. 12:00. W Krakowie będziemy mogli cieszyć się piętnastoma spotkaniami w grupie A, w której zagra reprezentacja Polski.
78. Tour de Pologne UCI World Tour
Tego lata nie będą też narzekać kibice kolarstwa – 15 sierpnia przy Błoniach Krakowskich po raz kolejny zakończy się nasz narodowy wyścig – Tour de Pologne. Wielki finał imprezy, czyli siódmy odcinek z Zabrza do Krakowa. Tutaj poznamy triumfatora 78. Tour de Pologne UCI World Tour. Kolarze przejadą z województwa śląskiego do województwa małopolskiego. To ciekawy etap dla sprinterów, z finiszem przy Błoniach Krakowskich. Po drodze, w Łaziskach kolarze powalczą o Premię Górską III kategorii, a na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia będzie Premia Lotna LOTTO upamiętniającą rocznicę strajku w Kopalni Piast.
Peleton wjedzie do Krakowa około godz. 18:00, od strony Kryspinowa, ulicą Księcia Józefa. Następnie przejedzie przez Most Zwierzyniecki, ulice: Generała Bohdana Zielińskiego, Praską, Szwedzką, Tyniecką, Madalińskiego, pokona Most Dębnicki i dalej pojedzie Al. Krasińskiego, Al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Królowej Jadwigi i Al. Focha, gdzie rozpoczną się trzy pięciokilometrowe rundy (Al. Focha, Al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, Al. Focha).
Finisz będzie miał miejsce na Al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011), John Degenkolb (2012), Peter Sagan (2017), Pascal Ackermann (2018, 2019) i w ubiegłym roku Davide Ballerini. Finisze przy Błoniach są zawsze bardzo, bardzo emocjonujące. Wiele wskazuje więc na to, że i tym razem będziemy świadkami walki do ostatnich metrów. Runda kończąca wyścig tym razem będzie liczyła nie 3, a 5 kilometrów i na pewno będzie jeszcze bardziej widowiskowa. Zakończenie etapu przewidziane jest przed godz. 19:00.
Więcej informacji TUTAJ.
Wydarzenie odbędzie się w podobnym reżimie sanitarnym jak rok temu.
Narodowy wyścig Tour de Pologne na stałe gości w Krakowie od 2008 roku. Jako impreza należąca do „kolarskiej Ligi Mistrzów” – czyli cyklu UCI World Tour, sprowadza do naszego miasta najlepsze zespoły i zawodników świata, budząc ogromne zainteresowanie mediów. Ekspozycja miasta i marki Kraków oraz ekwiwalent reklamowy są wielokrotnie większe niż koszty ponoszone w związku z organizacją imprezy.
W ramach tegorocznej współpracy Kraków zyska świadczenia promocyjne we wszystkich dostępnych rodzajach mediów (telewizja, radio, prasa, Internet). Miasto będzie także promowane w mediach społecznościowych, na elementach scenografii (brama mety, ekran do wywiadów, scena do dekoracji zawodników) oraz w kampanii billboardowej.
Planowane imprezy sportowe oraz treningi dla mieszkańców w okresie wakacyjnym
W wakacje w Krakowie czeka na mieszkańców wiele sportowych atrakcji. Opracowywane są także kolejne wydarzenia jak MZPR Beach Handball Open 2021 (wydarzenie odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia na terenach KS Wanda, przy ul. Bulwarowej 39) czy imprezy kajakarskie jak chociażby ICF Masters Canoe Slalom World Championships 2021 (wydarzenie odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia na torze kajakarstwa górskiego OSiR Kolna)
Piłka ręczna plażowa zawitała do Krakowa w zeszłym roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem. To bardzo widowiskowy sport, który zostanie zaprezentowany także w tym roku. Zwłaszcza że zeszłoroczna edycja stała na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.
O tym, że tor kajakarstwa górskiego przy Kolnej jest niemal stałym gospodarzem wydarzeń rangi ogólnopolskiej, europejskiej i światowej nie trzeba przypominać. Władze miasta chcą tą dobrą tradycję podtrzymać także w tym roku.
Wydarzenia sportowe to jednak nie wszystko. Wakacje w Krakowie to także możliwość aktywnego uczestnictwa mieszkańców w treningach sportowych. Miasto Kraków poprzez kampanię „Kraków w formie” zachęca do aktywności fizycznej. Projekt Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie pod hasłem „Trenuj w Krakowie!” stanowi ważny element miejskiej kampanii, w ramach której organizujemy bezpłatne treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzą je m. in. olimpijczyk Grzegorz Sudoł czy mistrz świata w nordic walking Jakub Deląg.
Treningi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dlatego atrakcji oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu nie może zabraknąć także w czasie wakacji. Szczegóły dotyczące wydarzeń oraz ich harmonogram można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w zakładce Trenuj w Krakowie.
Niezmiennie, przez całe wakacje, w co drugą sobotę odbywać się będą treningi nordic walking, w co drugą niedzielę treningi dla dzieci. Także w niedzielę, tyle że co tydzień – treningi biegowe dla dorosłych.
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przygotował zupełnie nową ofertę w ramach projektu „Trenuj w Krakowie”, stanowiącego element miejskiej kampanii „Kraków w formie!”. Miłośnicy jazdy na rolkach mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach „Rolkuj z nami!”.
To idealne zajęcia dla miłośników jazdy na rolkach, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności lub przygotować się do przyszłorocznego wydarzenia towarzyszącego 19. Cracovia Maraton - Cracovia Maraton na Rolkach! ;)
W wybrane soboty odbywać się będą całkowicie bezpłatne zajęcia, które poprowadzą profesjonalni trenerzy z Akademii Rolkarza.
Zgodnie z harmonogramem zajęć, spotykania odbywać się będą w soboty o godz. 10:00 na parkingu medialnym przy stadionie miejskim im. Henryka Reymana (wejście przez bramę przy ochronie).
Basen Wandzianka już otwarty!
Pierwszego lipca został otwarty Basen „Wandzianka” – funkcjonujący w ramach kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39. Z obiektu mieszkańcy Krakowa mogą korzystać codziennie w godzinach 10:00 – 18:00.
Dzięki determinacji operatora obiektu – KS Wanda Kraków oraz wsparciu Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie możliwe było przygotowanie oraz udostępnienie mieszkańcom Krakowa obiektu, który w minionym roku nie działał z powodu pandemii. Zarządca basenu przygotował ofertę biletową:
bilet normalny
- godz. 10:00-18:00 – 20 zł
- godz. 15:00-18:00 – 15 zł
bilet ulgowy (szkolny, studencki, dla emerytów, dla rencistów, dla inwalidów)
- godz. 10:00-18:00 – 15 zł
- godz. 15:00-18:00 – 9 zł
bilet dla dzieci 4-7 lat
- godz. 10:00-18:00 – 12 zł
- godz. 15:00-18:00 – 8 zł
Ponadto w ofercie znajdują się: bilet rodzinny 2+1 (45 zł), bilet rodzinny 2+2 (55 zł) oraz bilet Krakowskiej Karty Rodzinnej 2+3 (65 zł). Dzieci poniżej 4 roku życia – wstęp wolny.
Miejskie kąpieliska
Od 25 czerwca funkcjonują dwa kąpieliska nad Zalewem Bagry Wielkie, gdzie w godzinach od 10.00 do 18.00 nad bezpieczeństwem mieszkańców będą czuwać wykwalifikowani ratownicy - 3 ratowników w tygodniu, 4 w weekend. Przy kąpieliskach znajdują się ogólnodostępne przebieralnie. W pobliżu kąpielisk, umieszczone zostały toalety typu toi-toi oraz umywalki. Kąpieliska funkcjonować będą do 31 sierpnia
Od 8 lipca funkcjonuje także nowe kąpielisko w Przylasku Rusieckim. Kąpielisko z ratownikiem będzie czynne do końca sierpnia w godzinach 10 – 18, przy czym przy dobrej pogodzie okres ten może zostać wydłużony.
Kolejną atrakcją wodną, tym razem dla najmłodszych mieszkańców Krakowa jest nowy wodny plac zabaw w parku im. Henryka Jordana w Krakowie powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego który od momentu otwarcia cieszy się ogromnym zainteresowaniem i tętni życiem. Na placu zamontowane zostały m. in. wodne fontanny oraz armatki rozpylające wodę. Obiekt otwarty jest codziennie w godzinach 10:00-20:00.
Akcja „Lato w szkole za sportowo”
Akcja pn. „Lato w szkole na sportowo” przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych, zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Głównym celem akcji jest zapewnienie uczniom pozostającym w mieście w czasie wakacji opieki połączonej z ofertą pożytecznego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu w taki sposób, aby były to głównie zajęcia sportowo-rekreacyjne czy to na terenie szkoły czy też poprzez skorzystanie z atutów miejskiej infrastruktury.
Do programu „Lato w szkole na sportowo” zgłosiły się 53 szkoły, w tym 5 szkół specjalnych.
W przygotowanej przez szkoły/placówki oświatowe ofercie spędzania wolnego czasu dla uczestników akcji przeważają zajęcia sportowo-rekreacyjne: na boisku szkolnym, marszobiegi terenowe, siłownie na świeżym powietrzu, nauka jazdy na wrotkach, zajęcia ruchowe w Parku Jordana, warsztaty w Ogrodzie Doświadczeń, w Parku rozrywki „Ampa”, zajęcia przyrodnicze na terenie Lasu Wolskiego. Odbędą się również wyjścia do kina, teatru, muzeum, Laserparku, Parku Trampolin, Parku Linowego, Ogrodu Botanicznego, GoKidz, Go Jump, Fabryki Czekolady, na Kopiec Krakusa, Kościuszki, Wandy, basen, ściankę wspinaczkową, podziemi w Krakowskich Sukiennicach. Będą też organizowane spacery po Krakowie, wycieczki edukacyjne i turystyczne do Wiosek Świata, Wioski indiańskiej, Jaskini Wierzchowskiej, Parku Miniatur, Gospodarstwa Agroturystycznego, Rogatego Rancza w Zabierzowie, Ojcowskiego Parku Narodowego, tężni w Wieliczce, ZOO. Na terenie placówek będą realizowane takie zajęcia jak: gry i zabawy integracyjne, rozgrywki szachowe, piłkarskie, turnieje gier planszowych, zajęcia muzyczno-ruchowe, plastyczno-techniczne, kreatywne „Mała modnisia”, zajęcia z pantomimy, zajęcia z elementami sztuk walki i samoobrony zajęcia ze Strażnikiem Miejskim oraz Policjantem.
Gmina Miejska Kraków zapewnia bezpłatną opiekę dla dzieci tj. wynagrodzenie dla kierownika wypoczynku oraz dla wychowawców/opiekunów. Pozostałe wydatki związane np. z wyjściem na basen, do kina, teatru, przejazdy po Krakowie pokrywają rodzice.
Więcej informacji
Półkolonie letnie
Wiele atrakcyjnych półkolonii przygotowały krakowskie kluby sportowe. Zaplanowane zostały bardzo zróżnicowane zajęcia w wielu dyscyplinach – od najpopularniejszych jak piłka nożna po mniej popularne jak choćby żeglarstwo. Wyjątkową ofertę dla dzieci niepełnosprawnych przygotowało także Hala KS Cracovia 1906 Centrum Sportu Niepełnosprawnych, gdzie zaplanowane zostały między innymi zajęcia z badmintona, szermierki, tenisa stołowego, karat czy judo.
Na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie przygotowana została baza klubów, w której można znaleźć dogodne dla siebie miejsce, poznać ofertę sportową oraz pozyskać dane kontaktowe.