Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Socmodernizm w Międzynarodowym Centrum Kultury

"Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny", nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prezentuje blisko 400 obiektów z kilkunastu państwu Europy Środkowej, od Estonii po Macedonię, od Tallina po Skopje, ale przez Berlin, Pragę, Bratysławę, Wilno, Kijów, Budapeszt, Lublanę, Zagrzeb, Sarajewo, Belgrad i Bukareszt.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Nawet w niesprzyjających warunkach projektanci za żelazną kurtyną potrafili utrzymać oryginalny charakter swoich prac i zachować wolność artystyczną tworząc dzieła niezwykłe. Mamy tu fotografie, makiety, plakaty, obrazy i filmy prezentujące nie tylko realizacje architektoniczne kompleksów miejskich, osiedli, bloków, ale też budowle kosmiczne, kostiumy i design.
Z kuratorami wystawy dr. Michałem Wiśniewskim i dr. Łukaszem Galuskiem rozmawia Katarzyna Fortuna

Ta wystawa wpisuje się nie tylko w nasze wieloletni namysł i refleksję nad Europą Środkową w kontekście sztuki i architektury tego regionu, ale też przede wszystkim jest próbą spojrzenia całościowo, wyjścia poza nisze narodowe, poza granice, spoglądnięcia na Europę Środkową jako pewną całość, pomimo wielu różnic, które widzimy

- zaznaczyła przedstawicielka MCK.

Według niej okres socjalistycznego modernizmu dopiero od niedawna zdobywa na nowo uznanie, widzów i fanów. „Sztuka tego okresu jest już bardzo dobrze rozpoznana i doceniana, ale architektura nie była doceniona” - zaznaczyła.

Jeden z kuratorów wystawy dr Łukasz Galusek zaznaczył, że architektura drugiej połowy XX wieku "to jest ląd w jakiś sposób nieodkryty"."Coś, co wydarzyło się niedawno, ale jest dla nas tajemnicą i przygodą" - mówił.

Czuliśmy się szczególnie zobowiązani do podjęcia tego tematu, ponieważ słowo 'socmodernizm' ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, i trochę o tym jest też ta wystawa. Tutaj nie ma jednoznacznych odpowiedzi

- dodał kurator.

Nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury poprzez fotografie, projekty, modele, dzieła sztuki i prezentacje multimedialne pokazuje prawie 400 obiektów z kilkunastu państw Europy Środkowej. Reprezentują one takie miasta jak m.in. Tallinn, Skopje, Berlin, Praga, Bratysława, Wilno, Kijów, Budapeszt, Lublana, Zagrzeb, Sarajewo, Belgrad i Bukareszt.

Współkurator wystawy dr Michał Wiśniewski zaznaczył, że twórcy świadomie ograniczyli do minimum liczbę prezentowanych obiektów z Polski, a Kraków reprezentuje tylko jedna praca. „Nasza miasto w tej wystawie jest i go nie ma” - mówił.

Wśród pokazywanych obiektów są teatry, muzea, hale sportowe, drapacze chmur i domy towarowe. Zaprezentowano również socjalistyczne domy kolektywne, kołchozy, pałace ślubów i domy pożegnań. Według twórców wystawa „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” to pierwsze panoramiczne ukazanie powojennego dorobku architektonicznego naszej części kontynentu.

Jest owocem współpracy MCK z czołowymi instytucjami architektonicznymi regionu. Projekty, modele i dzieła sztuki pochodzą ze zbiorów m.in.: Centrum Architektury w Wiedniu, Chorwackiego Muzeum Architektury oraz Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Zagrzebiu, Galerii Narodowej w Pradze, Muzeum Architektury i Designu w Lublanie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Estońskiego Muzeum Architektury oraz Estońskiego Muzeum Sztuki Kumu w Tallinnie, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Muzeum Miejskiego w Tychach, Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, a także z wielu kolekcji prywatnych.

Ekspozycja będzie prezentowana w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie przy Rynku Głównym 25 do 19 stycznia 2025 roku.

Autor:
Katarzyna Fortuna

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię