- A
- A
- A
Smog wrócił do Krakowa i Małopolski. Znacznie przekroczone normy
Małopolska w smogu. W Rabce i Muszynie norma pyłu zawieszonego w powietrzu cały czas przekroczona. Taki stan pokazują tam pyłomierze Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego od wtorku. Dobowe stężenie przekroczone zostało blisko czterokrotnie. Źle oddycha się też w Krakowie. Najgorzej jest na Kurdwanowie, gdzie wykres wychylił się powyżej 160 ug/m3 - przy 50 dopuszczalnych. Podobnym powietrzem oddychają także mieszkańcy centrum miasta. Na alejach Trzech Wieszczów stężenie PM 10 przekroczone jest ponad trzy razy. Stosunkowo najczyściej jest w tym momencie w Nowej Hucie - gdzie pyłomierz wskazuje 75 ug/m3.Badania wykazują, że w okresie zwiększonego zanieczyszczenia dwukrotnie wzrasta liczba hospitalizowanych na zapalenie płuc. Smog bez wątpienia ma wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży a także dla alergicy i osoby z chorobami krążenia i układu oddechowego.
Zobacz: Antysmogowe ABC. Co robić, gdy za oknem szaleje PM10?
Podczas konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podsumował pierwszy rok kadencji. Oprócz budowy estakady Lipska Wielicka, przebudowy ulicy Podwale i Dunajewskiego a także remontu Ronda Czyżynskiego, czyli najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich miesięcy, podsumował też działania w obszarze edukacji i walki ze smogiem.
"Wymieniliśmy 1300 pieców albo 1400 kotłowni albo odwrotnie. Gdy cofniemy się do latach 70., to wtedy normy przekroczone były o 1300%. Dziś jest 9 razy mniej niż wtedy. 2 grudnia podczas zebrania Rady Miasta zostanie podjęta uchwała w sprawie walki ze smogiem" - mówił Radiu Kraków prezydent Jacek Majchrowski.
Kraków przygotował bowiem awaryjny plan antysmogowy. Awaryjny plan zakłada trzy działania: obniżenie poziomu alarmu smogowego, darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ograniczenia wjazdu do centrum dla ciężarówek. Z darmowej komunikacji mieliby korzystać kierowcy tylko w te dni w które stężenie zanieczyszczeń przekroczy 50 mikrogramów na metr sześcienny. ZOBACZ
W przyszłym roku na walkę ze smogiem Kraków zamierza wydać 125 milionów złotych. Nie tylko Kraków powinien walczyć ze smogiem. Pyłomierze polskiego Alarmu Smogowego ustawione w Muszynie i w Rabce też wskazują przekroczenia.
Więcej o akcji Małopolska bez smogu
Tak sytuacja wygląda w Rabce. Przekroczenia są bardzo duże:
NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA, ZWIĄZANE Z PROBLEMEM ZANIECZYSZCZONEGO POWIETRZA:
SMOG - nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Nazwa „smog" powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).
PM 10 - wszystkie aerozole atmosferyczne o wielkości cząstek 10 mikrometrów lub mniejszej. W analizach przeprowadzonych na potrzeby przygotowania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, przekroczenia dopuszczalnego stężenia średniorocznego pyłu PM10 wyznaczono na obszarze ok. 267 km2 zamieszkanym przez ok. 641 tys. mieszkańców. Obszary przekroczeń występują w 23 gminach i pokrywają się z terenami zwartej zabudowy mieszkaniowej miast: Krakowa, Nowego Sącza, a także Suchej Beskidzkiej, Oświęcimia czy Zakopanego. Najwyższe stężenia średnioroczne pyłu PM10 występują w Krakowie.
PM2.5 - eszystkie aerozole atmosferyczne o wielkości cząstek 2.5 mikrometra lub mniejszej. Poziom dopuszczalny stężeń średniorocznych pyłu zawieszonego PM2,5 jest przekraczany na terenie 52 gmin, na obszarze o łącznej powierzchni 652 km2. Na przekroczenia stężeń pyłu PM2,5 narażonych jest ponad 1 289 tys. mieszkańców. Najwyższe przekroczenia poziomu dopuszczalnego powiększonego o margines tolerancji wyznaczono na obszarze Krakowa, Skawiny, Nowego Sącza, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu.
BENZO(A)PIREN - silnie rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Występuje w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymie tytoniowym czy smogu, powstającym w wyniku spalania paliw stałych w domowych piecach i kotłach.
DOPUSZCZALNE NORMY
PM10
40 yg/m3 dla stężenia średniorocznego
50 yg/m3 dla stężenia 24-godzinnego, nie więcej niż 35 dni w roku
200 yg/m3 - poziom informowania dla stężenia 24-godzinnego
300 yg/m3 - poziom alarmowy dla stężenia 24-godzinnego
PM2,5
27 yg/m3 dla stężenia średniorocznego w roku 2013
25 yg/m3 dla stężenia średniorocznego w roku 2015
20 yg/m3 dla stężenia średniorocznego w roku 2020
(Aleksandra Ratusznik/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 22.01
-
22:50
Helena Trojańska została sprowadzona do figury na szachownicy
-
22:30
Prof. Jacek Popiel: Teatr to coś więcej niż kolejny spektakl
-
20:57
Narciarstwo biegowe dla każdego! Dlaczego warto spróbować i gdzie jeździć w Małopolsce?
-
20:39
Alpejski PŚ - triumf Robinson w slalomie gigancie w Kronplatz, Gąsienica-Daniel 18.
-
20:36
Ekstraklasa piłkarska – porażka Puszczy w ostatnim sparingu w Turcji
-
19:08
Nawrocki w Wieliczce: prezydenta Polaków nie wybierze zagranica
-
17:23
Tarnów chce wziąć rozwód z Krakowem?
-
17:07
Sztuka opowiada cierpienie. Przejmująca wystawa w oświęcimskim muzeum
-
16:48
W Hali Targowej powstanie klub nocny? "Zrobimy wszystko, żeby nie powstał" - mówi prezydent Krakowa
-
16:22
33. WOŚP w Krakowie. Na aukcji ślub udzielony przez prezydenta, neon, badminton z Grzegorzem Turnauem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze