Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Smog wrócił do Krakowa i Małopolski. Znacznie przekroczone normy

  • Kraków
  • date_range Środa, 2015.11.25 13:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:19 )
Małopolska w smogu. W Rabce i Muszynie norma pyłu zawieszonego w powietrzu cały czas przekroczona. Taki stan pokazują tam pyłomierze Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego od wtorku. Dobowe stężenie przekroczone zostało blisko czterokrotnie. Źle oddycha się też w Krakowie. Najgorzej jest na Kurdwanowie, gdzie wykres wychylił się powyżej 160 ug/m3 - przy 50 dopuszczalnych. Podobnym powietrzem oddychają także mieszkańcy centrum miasta. Na alejach Trzech Wieszczów stężenie PM 10 przekroczone jest ponad trzy razy. Stosunkowo najczyściej jest w tym momencie w Nowej Hucie - gdzie pyłomierz wskazuje 75 ug/m3.

Fot. Bartłomiej Cichoń

Posłuchaj co mówi prezydent Krakowa
Smog w Małopolsce. Zdjęcia słuchaczy Radia Kraków

Badania wykazują, że w okresie zwiększonego zanieczyszczenia dwukrotnie wzrasta liczba hospitalizowanych na zapalenie płuc. Smog bez wątpienia ma wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży a także dla alergicy i osoby z chorobami krążenia i układu oddechowego. 

Zobacz: Antysmogowe ABC. Co robić, gdy za oknem szaleje PM10?

Podczas konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podsumował pierwszy rok kadencji. Oprócz budowy estakady Lipska Wielicka, przebudowy ulicy Podwale i Dunajewskiego a także remontu Ronda Czyżynskiego, czyli najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich miesięcy,   podsumował też działania w obszarze edukacji i walki ze smogiem. 

"Wymieniliśmy 1300 pieców albo 1400 kotłowni albo odwrotnie. Gdy cofniemy się do latach 70., to wtedy normy przekroczone były o 1300%. Dziś jest 9 razy mniej niż wtedy. 2 grudnia podczas zebrania Rady Miasta zostanie podjęta uchwała w sprawie walki ze smogiem" - mówił Radiu Kraków prezydent Jacek Majchrowski.

Kraków przygotował bowiem awaryjny plan antysmogowy. Awaryjny plan zakłada trzy działania: obniżenie poziomu alarmu smogowego, darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ograniczenia wjazdu do centrum dla ciężarówek. Z darmowej komunikacji mieliby korzystać kierowcy tylko w te dni w które stężenie zanieczyszczeń przekroczy 50 mikrogramów na metr sześcienny. ZOBACZ

W przyszłym roku na walkę ze smogiem Kraków zamierza wydać 125 milionów złotych. Nie tylko Kraków powinien walczyć ze smogiem. Pyłomierze polskiego Alarmu Smogowego ustawione w Muszynie i w Rabce też wskazują przekroczenia.  


Więcej o akcji Małopolska bez smogu

Tak sytuacja wygląda w Rabce. Przekroczenia są bardzo duże:

 

 

 

 

 

NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA, ZWIĄZANE Z PROBLEMEM ZANIECZYSZCZONEGO POWIETRZA:

 

SMOG - nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działal­nością człowieka oraz niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Nazwa „smog" powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).

PM 10 - wszystkie aerozole atmosferyczne o wielkości cząstek 10 mikrometrów lub mniejszej. W analizach przeprowadzonych na potrze­by przygotowania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, przekroczenia dopuszczalnego stężenia śred­niorocznego pyłu PM10 wyznaczono na obszarze ok. 267 km2 zamieszkanym przez ok. 641 tys. mieszkańców. Obszary przekro­czeń występują w 23 gminach i pokrywają się z terenami zwartej zabudowy mieszkaniowej miast: Krakowa, Nowego Sącza, a także Suchej Beskidzkiej, Oświęcimia czy Zakopanego. Najwyż­sze stężenia średnioroczne pyłu PM10 występują w Krakowie.

PM2.5 - eszystkie aerozole atmosferyczne o wielkości cząstek 2.5 mikrometra lub mniejszej. Poziom dopuszczalny stężeń średniorocznych pyłu zawieszonego PM2,5 jest przekraczany na terenie 52 gmin, na obszarze o łącznej powierzchni 652 km2. Na przekroczenia stężeń pyłu PM2,5 narażonych jest ponad 1 289 tys. mieszkań­ców. Najwyższe przekroczenia poziomu dopuszczalnego powięk­szonego o margines tolerancji wyznaczono na obszarze Krakowa, Skawiny, Nowego Sącza, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu.

BENZO(A)PIREN - silnie rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny z grupy wie­lopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Występuje w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymie tytonio­wym czy smogu, powstającym w wyniku spalania paliw stałych w domowych piecach i kotłach.

 

DOPUSZCZALNE NORMY

PM10

40 yg/m3 dla stężenia średniorocznego

50 yg/m3 dla stężenia 24-godzinnego, nie więcej niż 35 dni w roku

200 yg/m3 - poziom informowania dla stężenia 24-godzinnego

300 yg/m3 - poziom alarmowy dla stężenia 24-godzinnego

 

PM2,5

27 yg/m3 dla stężenia średniorocznego w roku 2013

25 yg/m3 dla stężenia średniorocznego w roku 2015

20 yg/m3 dla stężenia średniorocznego w roku 2020

 

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię