Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wtorek także z darmową komunikacją dla kierowców. Maseczki antysmogowe sprzedają się jak świeże bułeczki

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2017.01.27 16:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:07 )
W Krakowie nadal mamy fatalne powietrze. Pyłomierze w mieście wskazują wysokie przekroczenie norm szkodliwych pyłów PM10. Z tego powodu urzędnicy ogłosili, że także wtorek będzie kolejnym dniem darmowej komunikacji dla kierowców. Zamiast biletu trzeba okazać do kontroli ważny dowód rejestracyjny pojazdu. Będzie to już rekordowy, 12. dzień w tym roku z darmową komunikacją w stolicy Małopolski.

fot: Patryk Michalski

Posłuchaj rozmowy z miejskim aktywistą z Nowej Huty Grzegorzem Ziemiańskim
Smog w Zakopanem

W poniedziałek stacje pomiarowe w mieście o poszczególnych godzinach rejestrowały nawet ponad 400 mikrogramów na m sześc. (402 - stacja przy ul. Dietla, 404 - stacja na os. Wadów). Od godz. 1.00 do 14.00 średni poziom stężeń pyłu PM10 - na podstawie danych ze wszystkich ośmiu stacji w mieście - wyniósł 311 mikrogramów na m sześc. Średnia dobowa dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na m sześc. W mieście obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna, kiedy dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie od piątku (27 stycznia) komunikuje o przekroczonym poziomie informowania pyłu zawieszonego PM10 (czyli średniego dobowego stężenia 200 mikrogramów na m sześc.) i ryzku stanu alarmowego (średniego dobowego stężenia powyżej 300 mikrogramów na m sześc.) w Krakowie i Małopolsce.

Specjalny apel do mieszkańców wystosował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "W związku z pojawiającymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach" - apeluje Majchrowski.

Prosi jednocześnie, by szczególnie w tych dniach zwracać uwagę na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia, nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia.

Urząd Miasta Krakowa apeluje, aby dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego – nie przebywały długo na zewnątrz i ograniczyły wysiłek fizyczny na powietrzu.

 

12. dzień z darmową komunikacją dla kierowców

- Sytuacja poprawi się dopiero w połowie tygodnia - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. "Nie ma co ukrywać, że sytuacja dobra nie jest. Należy się spodziewać, zgodnie z poniedziałkową prognozą jakości powietrza, że te wysokie stężenia będą się w dalszym ciągu utrzymywać" - podkreśla.

Już wiadomo, że we wtorek również właściciele samochodów osobowych będą mogli jeździć za darmo krakowską komunikacją miejską na podstawie dowodu rejestracyjnego. Taką informacje przekazał reporterce Radia Kraków Witold Śmiałek. To będzie czwarty z rzędu i 12. w tym roku dzień z bezpłatną komunikacją dla kierowców z powodu smogu.

 

Maseczki antysmogowe - najbardziej poszukiwany towar w mieście

Reporter Radia Kraków odwiedził jeden ze sklepów rowerowych w centrum Krakowa - okazało się, że w weekend klienci wręcz szturmowali sklep, aby kupić maskę antysmogową. "Przychodziły całe rodziny. W tym momencie mamy już tylko maski o rozmiarze XL. Już zamówiliśmy ich więcej, jakieś 100 sztuk. Na dwa dni powinno wystarczyć" - mówi Radiu Kraków sprzedawca. 

Specjaliści przypominają, że skuteczna maska antysmogowa to taka, która posiada specjalne filtry, np. HEPA. Niewiele pomogą z kolei maski, które można kupić w sklepach budowlanych, ponieważ nie powstrzymują one najbardziej szkodliwego dla zdrowia, drobnego pyłu zawieszonego.

Zobacz także: Rośliny pochłaniające smog to dobry pomysł dla domu?

 

Więcej kontroli palenisk

Tylko od 27 do 29 stycznia dyżurni straży miejskiej odebrali 104 zgłoszenia od mieszkańców z prośbą o podjęcie interwencji. Obecnie aż 100 funkcjonariuszy prowadzi intensywne kontrole, dotyczące spalania odpadów w piecach grzewczych na terenie Krakowa.

Funkcjonariusze skontrolowali w tych dniach 114 instalacji i pieców grzewczych. Na czterech posesjach ujawnili nieprawidłowości, w związku z tym nałożyli 4 mandaty karne na łączną kwotę 1000 złotych. 

Krakowianie mogą przez cały rok zgłaszać sygnały dotyczące spalania odpadów. Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

 

 

 

 

Teresa Gut, Grzegorz Krzywak, krakow.pl/bp

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię