Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Śmigłowce bojowe MI-24 zyskały w Krakowie nowe barwy. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.05.18 13:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:31 )
Dwa śmigłowce bojowe z inowrocławskiej bazy lotniczej zyskały nowe barwy na 100-lecie Lotnictwa Polskiego. Wojskowe helikoptery były przemalowywane w krakowskim Muzeum Lotnictwa. Na bokach śmigłowców - po obu stronach - wymalowano postać husarza z charakterystyczną biało-czerwoną chorągwią.

fot: Tomasz Buszewski

Posłuchaj co mówi kapitan pilot Mariusz Królik
Śmigłowce bojowe MI-24 zyskały nowe barwy na 100-lecie Lotnictwa Polskiego

Jak mówi kapitan pilot Mariusz Królik z 56. bazy lotniczej pierwszej eskadry śmigłowców szturmowych w Inowrocławiu, husarz ma być symbolem męstwa i odwagi. "Pomysł wziął się stąd, że jest to jedyna kawaleria na świecie, która w swojej ponad 100-letniej historii przegrała tylko dwie bitwy. Stwierdziliśmy, że to będzie najlepiej odzwierciedlało charakter tych śmigłowców. To śmigłowce MI-24 produkcji rosyjskiej. One uczestniczyły z nami w misjach w Iraku i Afganistanie" - podkreśla Królik.

Pilot podkreśla jednak, że przemalowanie śmigłowców nie należało do prostych zadań. "Barwa śmigłowca jest ciemnozielona. Dopasowanie wizerunku husarza było związane z tym, żeby nie wprowadzać nadmiernej ilości pstrokacizny. Dlatego jest on szaro-czarno-biały. Jedynymi elementami wyróżniającymi są biel i czerwień flagi na kopii" - zaznacza.

Śmigłowce bojowe MI-24 są jedynymi śmigłowcami, które potrafią latać z prędkością 300 kilometrów na godzinę. Pokazy z udziałem helikopterów będzie można podziwiać między innymi podczas pikniku lotniczego w pod koniec czerwca w Krakowie.  

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię