Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Słynna skarbonka z Rynku Głównego uszkodzona. 22-latek już w rękach policji

  • Patryk Kubiak
  • date_range Poniedziałek, 2024.10.21 06:51 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.10.21 10:32 )
Zniszczył skarbonkę na Rynku Głównym w Krakowie, wpadł w ręce policji. 22-letni mieszkaniec powiatu myślenickiego został w niedzielę późnym wieczorem zatrzymany przy ulicy Pawiej przez policję. Jak udało się ustalić śledczym, mężczyzna uszkodził szybę kultowej skarbonki na krakowskim Rynku za pomocą kostki brukowej. Działał sam, ale nieznane są motywy chuligańskiego wybryku. 22-latek przyznał się już do winy.

Zniszczona skarbonka na Rynku Głównym w Krakowie. / fot: Patryk Kubiak

Posłuchaj co mówi Piotr Szpiech z krakowskiej policji

Skarbonka na Rynku Głównym - od zawsze cel wandali

Skarbonka na Rynku Głównym od zawsze była jednym z najważniejszych - obok Adasia - punktów spotkań ze znajomymi. Niestety często także padała ofiarą wandali. Była wielokrotnie niszczona i naprawiana. Nieudane próby włamania do skarbonki na Rynku powtarzają się średnio co dwa lata, a jej dewastacje co kilka lat. W 2013 roku była niszczona dwa razy. Po pierwszej naprawie przetrwała na Rynku tylko 27 dni, gdy dobrał się do niej 25-letni wówczas mężczyzna.

Naprawiona została ostatecznie na początku 2014 roku. Jak zapewniano wtedy, po naprawie miała być niezniszczalna, bo jej szyby będą grubsze i bardziej wytrzymałe... Jak już wiemy po kilku latach, nic z tego.

fot: Patryk Kubiak

fot: Patryk Kubiak

Zawsze znajdowali się chętni na datki

Kolejna poważna naprawa skarbonki odbyła się w 2016 roku. Jak mówił wtedy dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, co roku różni włamywacze próbują wykraść datki ze skarbonki.

„Przy pomocy młotka i nawet poważniejszych narzędzi tej szyby nie da się sforsować i to ostrzeżenie dla następnych potencjalnych chętnych na te pieniądze, które są w środku, a które idą na odnowę krakowskich zabytków, czyli rzecz bardzo ważną dla całego miasta i Polski” - dodawał.

Po tej naprawie szyby skarbonki składały się z dwóch warstw szkła o grubości ok. 10 mm każda, z warstwą pośrednią z folii PVB (polyvinylbutyral). Dzięki zastosowaniu folii PVB szyby te wytrzymują próbę przebicia przy użyciu powszechnie dostępnych przedmiotów i narzędzi – szkło pęka, jednak folia zapewnia integralność szyby i zabezpiecza wnętrze skarbony przed penetracją.

Nawet to nie pomogło

Nawet 10-milimetrowe szyby z folią PVB nie powstrzymały zapędów wandali, bo w czerwcu 2020 roku znowu ktoś wziął ją na cel. Dewastacji dokonał w nocy mężczyzna przy pomocy młotka. Na szczęście pieniędzy, które w całości są przeznaczane na ochronę zabytków stolicy Małopolski, nie udało mu się ukraść.

Skarbonka wróciła wtedy po naprawie na Rynek w sierpniu.

Na Rynku od 1978 roku

Po raz pierwszy skarbonka została ustawiona na Rynku Głównym 18 grudnia 1978 r., w dniu powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jej projektantem jest krakowski architekt Jacek Piórecki.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa


krakow.pl
Autor:
Patryk Kubiak

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (2)

A
Amerykanin
2024-10-21
Ot tak proszę Państwa działa tzw. aktywny monitoring - posterunek policji i straży miejskiej jest o rzut kostką brukową od skarbonki.
RR
Rob Roy
2024-10-21
Szopenfeldziarz...

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię