- Do tej pory jeszcze nikomu nie udało się dostać do zawartości. Najczęściej sprawcami nie okazują się geniusze zbrodni i występku, bo w skarbonce nie ma zwykłej szyby. Tam są zainstalowane specjalne, wielowarstwowe szyby antywłamaniowe, których przy użyciu młotka, ani nawet dużo poważniejszych narzędzi rozbić się nie da - podkreśla Maciej Wilamowski, dyrektor Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Dodał, że skarbonka zostanie opróżniona i będzie czekać w magazynie na naprawę, która może potrwać nawet kilka miesięcy. Od 2014 r. jeden z wiodących europejskich producentów szkła dokonuje takich napraw i jest ich sponsorem. Szyby są wycinane w hucie szkła przy użyciu specjalnego noża wodnego i według indywidualnego szablonu, bo różnią się od siebie wymiarami. "To dość duża operacja, na którą nie byłoby nas stać, gdyby nie sponsor. Obawiam się, że w tym sezonie turystycznym skarbonka na Rynek nie wróci" – mówił Wilamowski.
W tym roku zebrane datki miały być przeznaczone na konserwację sarkofagów królewskich na Wawelu, polichromii Stanisława Wyspiańskiego w kościele oo. Franciszkanów oraz zabezpieczenie miejsca masowych rozstrzeliwań w Forcie Krzesławice.
W 2019 roku do czterech skarbon, do których można wrzucać pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, jakim dysponuje SKOZK - na Rynku Głównym, Wzgórzu Wawelskim, lotnisku w Balicach i na dziedzińcu Opactwa w Tyńcu - zebrano 110 tys. zł.
Nieudane próby włamania do skarbonki na Rynku zdarzają się co roku, a jej dewastacje co kilka lat. W październiku 2019 grupa pijanych mężczyzn wywróciła skarbonkę, uszkadzając jej konstrukcję. 18 stycznia 2016 r. trzech mężczyzn usiłowało się do niej włamać, ale nie udało się im młotkiem rozbić pancernej szyby, wszyscy przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze. Jesienią 2013 r. 26-letni mężczyzna kopnął w jedną ze szklanych ścian i rozbił ją. Został za to skazany na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.
(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.