Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Skarbiec koronny i zbrojownia na Wawelu znów otwarte

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2020.05.21 14:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:28 )
Skarbiec koronny i Zbrojownia Zamku Królewskiego na Wawelu po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa od piątku znów będą otwarte. Do 28 czerwca będzie tam można oglądać arcydzieła sztuki średniowiecznej.

fot: Marek Lasyk

Skarby Piastów na Wawelu

Na wystawie "Powrót do skarbów" zwiedzający zobaczą m.in. naczynia liturgiczne ufundowane przez Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie: kielichy z Trzemeszna, Stopnicy i Kalisza oraz relikwiarz św. Marii Magdaleny.

 

Obok wawelskich klejnotów w Skarbcu wyeksponowane zostaną pamiątki po św. Kindze, zachowane w starosądeckim klasztorze klarysek. Jest wśród nich misternej roboty luksusowa łyżeczka z czerpakiem z agatu lub jaspisu, gemma z wyobrażeniem rzymskiej cesarzowej Julii Domny oraz pierścień uchodzący za zaręczynowy pierścień Kingi.

 

Wśród arcydzieł sztuki średniowiecznej są także najstarszy polski złoty kielich z połowy XI wieku, który od 1962 r. jest depozytem opactwa tynieckiego na Wawelu oraz dwa podobne, maleńkie srebrne naczynia z drugiej połowy XI i drugiej połowy XII wieku należące do Muzeum w Łęczycy, a znalezione w czasie badań fundamentów kolegiaty w Tumie. Inne wspaniałe romańskie kielichy i patena zostały wypożyczone z Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, kolegiaty w Kaliszu oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Zwiedzający zobaczą także najcenniejsze klejnoty ze skarbu ze Środy Śląskiej: złotą koronę kobiecą ozdobiona orłami oraz zaponę, czyli ozdobną klamrę z kameą do spinania ubrań.

 

24 zabytki stanowiły część ekspozycji "Skarby epoki Piastów", która ze względu na pandemię musiała zostać zamknięta wcześniej niż planowano i pochodzą z trzech muzeów państwowych, czterech instytucji kościelnych oraz kolekcji prywatnej.

 

"Wzbogacenie ekspozycji Skarbca było możliwe, dzięki temu, że instytucje, który wypożyczyły nam obiekty na tę wystawę, zgodziły się, by pozostały one w Krakowie dłużej. Bardzo się cieszymy, że krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć przynajmniej część obiektów z tej wspaniałej ekspozycji, w tym m.in. koronę ze skarbu w Środzie Śląskiej i zabytki z Tyńca" – powiedział PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

 

W zeszłym roku sala Kazimierzowska - najpiękniejsze pomieszczenie Skarbca Koronnego zyskała nową aranżację. Dzięki nowym gablotom liczba eksponowanych zabytków zwiększyła się z około 200 do 321, a na ekspozycję po 25 latach wróciły relikty dwóch XI-wiecznych pastorałów odkrytych podczas badań archeologicznych w opactwie Benedyktynów w Tyńcu oraz dwa cenne hafty związane z Anną Jagiellonką – orzeł z jej monogramem oraz fragment obrusa ołtarzowego podarowanego przez królową do Kaplicy Zygmuntowskiej w 1575 r.

 

W Skarbcu Koronnym można oglądać zabytki związane z władcami Polski oraz z rodami szlacheckimi i magnackimi: Opalińskich, Sapiehów, Potockich, Radziwiłłów, a także tzw. paradne srebra kredensowe – wykonywane na specjalne zamówienie zamożnych osób: misy, dzbany, puchary, tacki i talerze, które miały funkcję użytkową, ale ich zasadniczym przeznaczeniem była ozdoba stołu i kredensu.

 

Skarbiec i Zbrojownia będą czynne w poniedziałek od 9.30 do 13.00, a w pozostałe dni tygodnia od 9.30 do 17.00 z przerwą sanitarną między 13.00 a 13.30. Bilety będą sprzedawane przy wejściu na wystawę.

 

Zwiedzający powinni poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, utrzymywać 2-metrowy dystans, używać maseczek, a przy wejściu dezynfekować ręce. Nie ma możliwości rezerwacji zwiedzania.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię