Budujemy mosty

Dwa mosty na Drwini i po jednym na Serafie i Zabawce powstały blisko trzy tygodnie przed planowanym terminem. Są to drogowe mosty składane o konstrukcji modułowej wielokrotnego montażu. Najmniejszy ma szerokość 6 metrów i posiada jedną jezdnię, najszerszy – o szerokości 40 metrów – ma siedem jezdni. Najdłuższy z nich mierzy 65 metrów długości.

"Było to dla nas ogromne doświadczenie. Pierwszy raz wykonywaliśmy mosty w takim układzie. Były zaprojektowane specjalnie pod ŚDM, tak że musieliśmy dostosować do tego technologie naszego wykonania. Jednak okazało się, że zarówno współpraca z samorządem i organizatorami ŚDM układała się naprawdę bardzo pomyślnie" – powiedziała inżynier projektu kpt. Justyna Morawska.

Jak powiedział dowódca jednostki płk. Marek Wawrzyniak, "wsparcie ŚDM i budowa mostów tymczasowych jest dla 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego zadaniem priorytetowym". "Początkowo planowaliśmy, że zadanie zostanie wykonane do końca czerwca, ale dzięki dobrej współpracy zadanie zostało wykonane wcześniej. Nie ukrywam, że zadanie to było dla 2. pułku wyzwaniem – pod względem transportu i budowy nietypowych, ale i ciekawych konstrukcji mostowych" - dodał.

Poinformował, że oddanie mostów do użytku kończy I etap zadania. Drugi etap – rozbiórka mostów – rozpocznie się w sierpniu po zakończeniu ŚDM. Żołnierze 2. pułku będą także obecni podczas samej imprezy – zabezpieczając linie energetyczne i uczestnicząc w uroczystościach.

"Ten projekt jest szczególny. Faktycznie budujemy dwumilionowe miasto, w którym musi być odpowiednia infrastruktura. Cztery mosty tymczasowe, wybudowane przez wojsko, i trzy mosty stałe budowane przez Urząd Marszałkowski przyczynią się do sprawnej organizacji dwóch wydarzeń centralnych na Campus Misericordiae podczas ŚDM Kraków 2016" – powiedział burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Jak dodał, "kolejne elementy to szereg dróg wyjścia i dojścia na kampus, zabezpieczenie cieków wodnych".

 

Do Brzegów przyjadą też wojskowi saperzy

W pierwszych tygodniach lipca wojsko sprawdzi wykrywaczami metalu Pola Miłosierdzia w Brzegach. Żołnierze z I Brygady Powietrznodesantowej będą szukać m.in. pocisków, które mogą zalegać na tym terenie od czasu I wojny światowej. "Mamy ogromny teren do sprawdzenia. Jeżeli nie spotkamy się z żadnym znaleziskiem, przeczesanie terenu nie będzie problemem" - ,ówi pułkownik Artur Talik, szef oddziału zagrożeń militarnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Prace sprawdzające mogą skończyć się nawet na dwa dni przed uroczystościami.

 

Kościół dziękuje i liczy na współpracę

Wdzięczność żołnierzom Wojska Polskiego wyraził także reprezentujący archidiecezję krakowską i Komitet Organizacyjny ŚDM ks. Wojciech Olszowski. "Bardzo dobrze oceniam przygotowanie do ŚDM w Campus Misericordiae. Ta inwestycja została wykonana przed czasem, wojsko mocno angażuje się w przygotowanie ŚDM. Żołnierze będą nam pomagać także w innych sprawach – użyczając sprzęt, taki jak namioty, łóżka polowe, agregaty prądotwórcze. Będą także wydawać suchy prowiant pielgrzymom, podążającym na spotkanie z Ojcem Świętym. Chcę w imieniu ks. kardynała podziękować Wojsku Polskiemu za pomoc" - powiedział ks. Olszowski.

Fot. Teresa Gut

 

"Budujemy miasteczko dla dwóch milionów pielgrzymów"

Campus Misericordiae powstaje na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki i wokół niej, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie. Będzie zajmował ok. 250 hektarów, ale powierzchnia użytkowa dla pielgrzymów będzie wynosiła ok. 200 hektarów. Na tym terenie, według szacunków, pomieści się ok. 2,5 mln osób. Przygotowane też zostaną sektory zapasowe. Organizatorzy spodziewają się tam obecnie ok. 1,9 mln pielgrzymów.

Na terenie kampusu zbudowano m.in. Rondo ŚDM, łączące nowo powstały Trakt Jana Pawła II (łącznik od trasy S7) z Traktem Franciszka, czyli zmodernizowaną drogą powiatową, którą będzie można dojechać pod ołtarz. Powstają tu także dwa budynki. Pierwszy to "Dom Miłosierdzia", czyli dom środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych. Gospodarze mają nadzieję, że papież Franciszek zatrzyma się w nim podczas pobytu w Brzegach i pobłogosławi dom. Przygotowali dla niego papieski apartament.

Drugi budynek - tzw. "Dom Chleba" - będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i rozdzielania żywności. Obok budynków na dzwonnicy wisi Dzwon Miłosierdzia, poświęcony przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza 3 kwietnia podczas tegorocznego Święta Bożego Miłosierdzia. Według planów dzwon zabrzmi, gdy na Campus Misericordiae przybędzie Franciszek. Według założeń burmistrza miasta i gminy Wieliczka obiekty te będą pamiątką po ŚDM.

 


Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Świętą Posłania.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

 

 

(PAP, Teresa Gut/ew) 

 

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016: