Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Są wstępne wyniki badań ws. przyczyn zachorowań kotów

Rośnie niepokój wśród właścicieli kotów. Kilkanaście zwierząt w Polsce zachorowało na ptasią grypę, a większość przypadków zakończyła się śmiercią. Problem na razie nie dotyczy Małopolski. Profesor Krzysztof Pyrć wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z zespołem przeprowadził wstępne badania, z których wynika, że jedną z prawdopodobnych dróg, którą przenosi się patogen, jest pokarm. Uważa jednak, że testy trzeba przeprowadzić na szerszą skalę.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Posłuchaj relacji Bartłomieja Bujasa

W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Wyniki badań wskazują jako przyczynę zakażenia zwierząt wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/.

Naukowcy poprosili właścicieli chorych kotów o przesłanie mięsa, które jadły ich zwierzęta. Wirusa stwierdzono w jednej z 5 próbek.

Były to jednak dopiero wstępne badania, nie wiemy, skąd wirus tam się wziął. Można spekulować, że pochodził od chorych kotów, a nie być źródłem zakażenia u kotów

- podkreśla profesor Krzysztof Pyrć. Jego zdaniem zasadne byłoby przeprowadzenie badań  na szerszą skalę. Tym razem pod lupę miałoby zostać już wzięte mięso ze sklepów - nie tylko w trosce o koty, ale również ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo  dla ludzi.

Przed paniką uspokaja także Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie. W Małopolsce do tej pory nie odnotowano śmiertelnych przypadków wirusa wśród kotów.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła prewencyjne działania, by zapobiec wystąpieniu grypy A/H5N1/ u ludzi. Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym – poinformował we wtorek GIS. Z właścicielami padłych kotów, u których potwierdzono zakażenie A/H5N1/, prewencyjnie kontaktują się pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Osoby, których kot zachorował na ptasią grypę, powinny spodziewać się telefonów od inspekcji sanitarnej. Pytamy opiekunów zwierząt, czy nie mają niepokojących objawów. W razie złego samopoczucia konieczne będzie badanie lekarskie

- informuje Dominika Łatak Glonek - rzecznik małopolskiego Sanepidu. Jak dodała, ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome. Do zakażenia człowieka dochodzi niezwykle rzadko i wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Możliwość zakażenia głównie dotyczy osób zawodowo mających kontakt z drobiem i dzikimi ptakami.

W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1/. 

Sanepid zaleca właścicielom kotów, by unikać bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem, padłym ptactwem dzikim i z przedmiotami, na których są ślady ptasich odchodów.

Po przyjściu do domu należy od razu zabezpieczyć buty przed dostępem kotów, czyścić obuwie po powrocie do domu i po przebywaniu w warunkach zewnętrznych, w których mogło dojść do ich zanieczyszczenia ptasimi odchodami, a także zdezynfekować powierzchnię, w której stały buty. Zalecane jest również częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem posiłku.

Należy również obserwować zachowanie kotów. Objawy choroby łatwo zauważyć

Przede wszystkim duszność, kot jest nieswój, nie ma ochoty przyjmować pokarmu, nie ma ochoty się bawić, mało pije. Jeśli dojdą objawy z układu nerwowego, czyli drgawki, wyprosty kończyn, to jest to sytuacja bardzo zła

- podkreśla Agnieszka Szewczyk-Kuta.

W przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby należy niezwłocznie zgłosić go do lekarza weterynarii, a w razie pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych – zgłosić się do lekarza.

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię