Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

S. Mrożek spocznie w Panteonie Narodowym

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.08.19 14:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:10 )
Zmarły 15 sierpnia pisarz, zgodnie z jego wolą, pochowany zostanie w Krakowie. Pogrzeb będzie miał charakter religijny. Kapituła Panteonu Narodowego zdecydowała o złożeniu jego prochów w krypcie w kościele św. Piotra i Pawła a rodzina pisarza wyraziła na to zgodę. Pogrzeb odbędzie się we wrześniu.

Fot: www.wydawnictwoliterackie.pl


Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz Urząd Miasta Krakowa poinformowały, że po uzyskaniu zgody rodziny Sławomira Mrożka Kapituła Panteonu Narodowego zdecydowała o złożeniu prochów pisarza w kryptach Panteonu w podziemiach krakowskiego kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Wcześniej odbędzie się w tym kościele msza żałobna.

Organizacją pogrzebu zajmą się służby miejskie. Data uroczystości zostanie podana w późniejszym terminie. Wiadomo już, że będzie to wrzesień.

Sławomir Mrożek w archiwach Radia Kraków

Jak potwierdził w rozmowie z Radiem Kraków prof Franciszek Ziejka, przewodniczący rady fundacji Panteon Narodowy, wolą fundacji od początku było, by prochy zmarłego pisarza spoczęły właśnie w kościele św. Piotra i Pawła. Sławomir Mrożek będzie pierwszym wybitnym Polakiem, który spocznie w nowym Panteonie.

Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem spoczynku ludzi kultury, sztuki i nauki.

Fundacja Panteon Narodowy została powołana w 2010 r. przez 11 krakowskich szkół wyższych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską. Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć Panteon, pojawił się, gdy ojcowie paulini nie zgodzili się na rozbudowę Krypty Zasłużonych w ich świątyni na Skałce.


Ludzie kultury wspominają Sławomira Mrożka


Wolą Sławomira Mrożka było, by jego prochy spoczęły w Krakowie. Pisarz był związany z tym miastem. Choć urodził się w podtarnowskim Borzęcinie, w Krakowie ukończył edukację ( gimnazjum im. Nowodworskiego i studia wyższe). Od 1950 r. współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków i Piwnicą pod Baranami. Po latach spędzonych na emigracji osiedlił się na kilka lat w Krakowie. Razem z żoną Susaną mieszkali w Krakowie od 1996 do 2008 r. Wtedy pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację do Nicei. Tym razem jej powodem był stan zdrowia.



Pogrzeb S. Mrożka w Krakowie początkiem września

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię