Organizatorzy festiwalu Misteria Paschalia proponują nie tylko muzyczne emocje oraz - jak mówi kurator festiwalu Grzegorz Paluch - doświadczenia, ale też edukację. Po sukcesie ubiegłorocznych Keyboard Days!, podczas których eksplorowano świat instrumentów klawiszowych, przyszedł czas na Winds Days! - opowiadające o instrumentach dętych (mimo angielskiej nazwy: tak blaszanych, jak drewnianych).
Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać ponad 100 historycznych instrumentów dętych. Eksponaty pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i z pracowni europejskich artystów specjalizujących się w tworzeniu instrumentów wzorowanych na dawnych egzemplarzach. Odnaleźć tu będzie można prawdziwe dzieła sztuki – od barokowych fletów, obojów i fagotów, przez dulcjany, cynki czy serpenty, po tak niezwykłe obiekty, jak basanello, krummhorn czy portugalskie dudy gaïtas. - czytamy na stronie festiwalu. Wystawa, koncerty, prelekcje zaplanowane są na cztery dni - od 13 do 16 kwietnia, a odbędą się w sercu Krakowa - w Pałacu Potockich.
Podczas programowania festiwalu ogromną rolę pełni samo miasto. Kraków staje się zatem sceną, a artyści wystąpią w różnych lokalizacjach, przede wszystkim obiektach sakralnych. Grands Concerts wybrzmią w Kościele Ewangelickim św. Marcina, Klasztorze oo. Karmelitów, Klasztorze oo. Dominikanów i Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Na koncerty można się też wybrać do Filharmonii Krakowskiej czy do Zamku Królewskiego na Wawelu.
Na otwarcie Festiwalu (13.04, niedziela) zaplanowano koncert Capelli Sanctae Crucis, który skupi się wokół Requiem de Coimbra, czterogłosowej mszy za zmarłych, anonimowej i wcześniej niepublikowanej, a wykonywanej najprawdopodobniej w klasztorze Santa Cruz w portugalskiej Coimbrze w pierwszej połowie XVI wieku. Podczas festiwalowego tygodnia usłyszymy m.in. Le Poème Harmonique, zespół prowadzony przez dyrektora artystycznego.
Vincenta Dumestra, La Guilde des Mercenaires, zespół prowadzony przez Adriena Mabire czy Graindelavoix z dyrektorem artystycznym Björnem Schmelzerem.
Program festiwalu Misteria Paschalia
Radio Kraków i Radio Kraków Kultura będą obecne przez trzy festiwalowe dni w studiu festiwalowym zlokalizowanym w Pałacu Potockich. Dziennikarze będą na żywo relacjonować wydarzenia festiwalu, a rozmów z organizatorami i artystami będzie można wysłuchać w specjalnych festiwalowych programach: na antenie Radia Kraków o godz. 14:10 oraz w radiu Kraków Kultura o 10.00 i 16.00. Bądźcie z nami!