Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Roman Ciepiela o innowacyjnych działaniach w Małopolsce

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.09.04 12:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:30 )
- Pamiętajmy, że innowacyjność w przemyśle może też prowadzić do zmniejszenia zatrudnienia osób – jak choćby wprowadzenie robotów. Innowacyjność, ma dać nowe miejsca pracy choćby w takich dziedzinach, które nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte - wypowiada się wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela.





Na początek chciałbym przytoczyć dygresję przytoczoną przez pana Grzegorza Kołodkę: kiedy byłem w rządzie wiele dyskutowało się o komputeryzacji urzędów celnych. Kiedy niedawno przekraczałem granicę jeden z urzędników grał w pasjansa na komputerze. - Powstaje pytanie czy dziś, kiedy tyle mówi się o innowacyjności, nie skończy się podobnie jak z tą komputeryzacją?

- Oczywiście może się tak skończyć, jeśli to co będzie wdrożone, powszechnie nazywane innowacyjne będzie niepotrzebne. Nie ma dobrej definicji innowacyjności. To, co innowacyjne to, to co jest inne niż do tej pory a rozwiązuje jakiś problem. W wielu dziedzinach szuka się przecież innowacyjności, bo dotychczasowe narzędzia w wielu dziedzinach się nie sprawdzają.


O Krakowie i Małopolsce mówi się, że są to miejsca gdzie tego potencjału innowacyjnego jest bardzo dużo. Jeśli on już jest to wystarczy go wykorzystać ale do tego potrzebny jest szereg zmian szczególnie w kontaktach pomiędzy nauką a biznesem. Co należy zrobić by ten potencjał innowacyjności został wykorzystany?

- Mówimy o dużym potencjale, i narzekamy, że nie został on ciągle wykorzystany. Mamy ogromny potencjał, a z jakiegoś powodu jest on zablokowany. Nie potrafimy wykorzystać choćby naszych zdolnych pracowników z krakowskich uczelni, ciągle za mało też wynalazków, które są patentowane.

Innowacyjność to słowo, które dziś jest odmieniane chyba przez wszystkie przypadki, bardzo mocno wiążą się z nim raczej pobożne życzenia, że przyczyni się ona do zwiększenia ilości miejsc pracy. Spójrzmy na Tarnów. Chociaż młodzi i wykształceni to nie mają pracy. Co trzeba zmienić i jak wykorzystać innowacyjność, by ona realnie przyczyniła się do poprawy sytuacji mieszkańców regionu?

- Z tym prostym przełożeniem innowacyjności trzeba być ostrożnym. Pamiętajmy, że innowacyjność w przemyśle może też prowadzić do zmniejszenia zatrudnienia osób – jak choćby wprowadzenie robotów. Innowacyjność, ma dać nowe miejsca pracy choćby w takich dziedzinach, które nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Jeżeli mamy ludzi wykształconych i ich wiedza nie może być wykorzystana to znaczy, że być może mamy zły poziom doradztwa zawodowego, być może wybory o studiowaniu określonych kierunków są podejmowane na podstawie złych przesłanek. Będziemy zwracać na to uwagę, żeby fundusze europejskie były wykorzystywane przez uczelnię dawały większą pewność możliwości zatrudnienia po studiach. Jedna z krakowskich uczelni, AGH wręcz napisała to na swoich sztandarach – „Nasi absolwenci nie mają problemu z zatrudnieniem”- niestety inne uczelnie nie mogą tego powiedzieć. Ponieważ wielu absolwentów poszukuje zatrudnienia poza wyuczonym zawodem.


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię