- A
- A
- A
„Robot antyterrorysta” pomoże w pracy straży granicznej na lotnisku w Balicach
Oficjalna nazwa urządzenia to robot pirotechniczny IBIS. To sterowany bezprzewodowo, sześciokołowy pojazd wyposażony w kilkumetrowy wysięgnik. Ma pomóc w pracy pirotechnikom, czyli będzie wysyłany, by sprawdzać niebezpieczne przedmioty i bagaże pozostawione bez opieki. Tylko w tym roku na krakowskim lotnisku było ich blisko 150.- To jest robot pirotechniczny, ale może mieć wiele różnych urządzeń jak: przecinak do łańcuchów, wyrzutnik pirotechniczny, strzelbę, urządzenie rentgenowskie, zamrażarkę. Można długo wymieniać - mówi konstruktor robota, dr Piotr Szynkarczyk. "To urządzenie będzie ratowało życie strażników" - dodaje ppłk. Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
"Gdy robot podejmuje akcję i coś mu się stanie, można go zreperować. Nie ma kłopotów w stylu: rehabilitacja, rodzina, dzieci. Ten problem w przypadku maszyny nie istnieje" - dodaje konstruktor.
Nowoczesny robot IBIS waży ponad 300 kilogramów, jest zdalnie sterowany i ma kilkumetrowy, wielofunkcyjny wysięgnik. Maszyna jest w stanie zdetonować ładunek lub wywieźć go w bezpieczne miejsce. Przystosowana jest do pracy w różnych temperaturach i w trudnym terenie.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów dostarcza podobne maszyny także policji, wojsku i straży pożarnej. Jak mówią konstruktorzy, w zależności od wyposażenia, robot kosztuje tyle, co kilka dobrych samochodów.
(Dominika Panek/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:18
Tramwaje wróciły na ul. Kościuszki w Krakowie
-
13:51
Igrzyska Olimpijskie w Krakowie? Nie wyklucza tego minister sportu i turystyki
-
13:27
Nowoczesna hala sportowa powstanie w Krakowie. Minister sportu: takiego obiektu brakowało
-
12:36
Wypadek na autostradzie A4. Droga już odblokowana
-
11:55
Dzięki otwarciu nowej obwodnicy bezpieczniejszy przejazd z Tarnowa do Warszawy. Pozostaje jednak niedosyt
-
11:46
Marek Dragosz : "Moje podróże to nie kolekcja magnesów na lodówkę"
-
10:38
Jest decyzja środowiskowa dla Sądeczanki. Kiedy powstanie ta ważna droga?
-
10:02
Może niekoniecznie po ludzku, ale rozmawiają!
-
07:40
PŚ w skokach - w sobotę dwa konkursy w Engelbergu
-
07:30
Harfa i mężczyzna. Odbicie duszy
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze