- A
- A
- A
Rewitalizacja parku Jordana (i nie tylko) z poślizgiem
Rewitalizacja parku Jordana, powstanie parku w Czyżynach, odbudowa tężni w Nowej Hucie, zagospodarowanie parku Duchackiego. Przetargi na wykonanie tych inwestycji zostało unieważnione przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Miejska jednostka obiecuje rozpisać je ponownie, po tym jak zostanie uchwalony budżet na 2019 rok - informuje portal Onet."Charakter, zakres i termin przesłania przez potencjalnych wykonawców dużej liczby pytań do postępowań przetargowych, jak także konieczność udzielenia na nie odpowiedzi, wpłynął na przedłużenie terminu składania ofert do części naszych postępowań przetargowych, co wiąże się również ze skróceniem czasu na wykonanie prac w 2018 r. Mając świadomość istniejącego ryzyka, że zaplanowane terminy wykonania robót są zagrożone, podjęliśmy trudną, ale właściwą decyzję o unieważnieniu następujących postępowań przetargowych" - możemy przeczytać w komunikacje opublikowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej.
Oznacza to, że z poślizgiem rozpocznie remont parku Jordana. Dwanaście lat – tyle czekają mieszkańcy Krakowa na dokończenie rewitalizacji zielonej enklawy. Park w tym roku obchodzi 130-lecie swojego istnienia. Dwa lata temu prezydent Jacek Majchrowski – pod naciskiem krakowian – obiecał remont zielonego terenu do końca obecnej kadencji. Jednak na słowach się skończyło. Urzędnikom przygotowanie dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia prac zajęło dwa lata.
Prace związane z odnowieniem jednego z najbardziej znanych krakowskich parków rozpoczęły się w 2006 roku. Choć plany jego rewitalizacji sięgają lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy powstał pierwszy projekt autorstwa Miastoprojektu. Tymczasem dwanaście lat temu Architektura Krajobrazu przygotował drugi projekt. Dokument szczegółowo określał, jakie prace mają zostać wykonane w parku Jordana. Plan był ambitny. Zgodnie z nim powstać miała ścieżka ornitologiczna, łąka kwiatowa, zakątek dzikiej przyrody, plac zabaw dla starszych dzieci.
Dodatkowo w parku miały być wymienione wszystkie ławki i kosze na śmieci. Odnowione miały zostać także alejki i parkowe ogrodzenie. Przybyć miało także zieleni. Zgodnie z urzędniczymi obietnicami posadzonych miało zostać dodatkowo 60 nowych drzew. Pojawić się miało też 25 tysięcy nowych krzewów, 35 tysięcy bylin, 25 tysięcy roślin cebulowych, trzy tysiące roślin pnących oraz osiem tysięcy żywopłotów.
Mieszkańcy będą musieli też poczekać z rozpoczęcie prac nad powstaniem parku w Czyżynach. Chodzi o teren ciągnący się wzdłuż ulicy Stella-Sawickiego, w miejscu, gdzie funkcjonował tor samochodowy. Mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 roku zdecydowali, że chcą, żeby w tym miejscu powstał teren zielony. Zamiast betonu, mają pojawić się drzewa, alejki, plac zabaw, kwiaty i krzewy. Mieszkańcy Czyżyn o zagospodarowanie tego terenu starali się od lat. Jednak zamiast zielonej przestrzeni, po raz kolejny muszą uzbroić się w cierpliwość.
Podobnie rzecz ma się odbudowę tężni solankowej w Nowej Hucie nad zalewem Nowohuckim oraz zagospodarowaniem parku Duchackiego. Przetargi na te inwestycje zostały unieważnione.
Jak przekonują pracownicy ZZM, przetargi zostaną ponownie rozpisane jak tylko radni uchwalą budżet na 2019 rok.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:27
Środa zapowiada się ciepło i ładnie, ale w całej Małopolsce może przelotnie popadać
-
06:06
Nieoficjalnie: Drony nie będą wyczuwać smrodu w Krakowie
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 30.04
-
21:19
„SIX” – kobiecy głos w musicalowej oprawie
-
19:57
Wybuch w Grębynicach w gminie Zielonki. Siedmioro dzieci rannych
-
19:45
Zwierzęce noworodki, ich zmysły i trudny czas "niedorosłości"
-
19:27
Wielka Zakopiańska Majówka z Radiem Kraków. Bez „paragonów grozy”, stresu i frustracji
-
18:47
Zakopane inaczej! Wielka Zakopiańska Majówka z Radiem Kraków – wygraj wyjątkowe nagrody!
-
18:35
Czy każdy z nas może swobodnie używać flagi i umieszczać ją w dowolnym miejscu?
-
18:30
Prawa pasażerów linii lotniczych. Co warto wiedzieć?
-
17:00
Poszukiwana od 2016 r. Magdalena P. z Limanowej nie żyje. Zwłoki odnaleziono poza Polską
-
16:36
Transformacja Sierszy zatwierdzona. Trzebinia chce nowoczesnej elektrowni
-
13:10
Najbardziej pożądany turysta w Krakowie? "Zamożny i wysublimowany, ale musi być dla niego oferta"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze