"Apelować, by ktoś zgodnie się z prawem zachowywał - zawsze można. My to wszystko wiemy. Wszystkie usterki staramy się na bieżąco usuwać. O ile są pieniądze, robi się też większe naprawy"  - tłumaczy jedna z mieszkanek Krakowa.

Małgorzata Boryczko z powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego podkreśla, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży prowadzone są wzmożone kontrole nieruchomości. Nikt jednak nie będzie wymagać od nikogo nagłego rozpoczęcia remontów. "Tak jak każdy gospodarz chcemy przygotować nasze miasto najlepiej jak potrafimy. Nie jest możliwe, by właściciele i zarządcy naraz zaczęli remonty elewacji i nie jest to potrzebne. Apelujemy by sprawdzono, czy nie ma niebezpiecznych fragmentów elewacji. By uniknąć jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków  Małgorzata Boryczko. 

Jak przekonuje Dorota Abdelmoula z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, nie od wyglądu kamienic zależy, w jaki sposób Kraków zostanie zapamiętany przez pielgrzymów.

Choć komunikat inspektoratu nadzoru budowlanego wzbudził trochę kontrowersji, jest przede wszystkim sugestią, że wszyscy powinniśmy się w miarę możliwości włączyć w przygotowanie miasta na przyjęcie pielgrzymów.


Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lata, zapoczątkowane z inicjatywyJana Pawła II w 1985 roku. Festiwal religijny gromadzi setki tysięcy młodych ludzi na wspólnej modlitwie.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Wieliczce, spotkanie z papieżem Franciszkiem - potrwają od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział ok. 2 mln osób.

 

 

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

 

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)