- Jest taka ładna łacińska sentencja, mówiąca o prymacie intelektu nad siłą. Nazywa się ona tak: Plus ratio quam vis. Intelekt zawsze zdominuje przemoc - mówi rektor Piotr Borek.
Minister Nauki wystąpił także do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wydanie opinii w sprawie. Kolegium Rektorskie UKEN oczekuje, że instytucje "zgodnie z literą prawa staną w obronie autonomii uczelni".
Profesor Piotr Borek drugą kadencję rektora UKEN rozpoczął 1 września. Był to jedyny kandydat na stanowisko rektora. Jego kontrkandydat Piotr Trojański został wykluczony przez radę uczelni z powodu – jak uzasadniono – braku uzyskania przez niego wystarczającej liczby głosów do kwalifikacji do wyborów.
Oświadczenie Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie:
W związku z decyzją Ministra Nauki Dariusza Wieczorka o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie odwołania mnie z funkcji Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oświadczam, że nie zgadzam się z wynikami analizy sytuacji uczelni przedstawionej przez Ministra.
Oświadczam, że wszystkie decyzje związane z restrukturyzacją Uniwersytetu podejmowałem w związku z tragiczną sytuacją, w jakiej zastałem uczelnię w 2020 r. Wprowadzone wówczas zmiany miały na celu dobro uczelni, jej pracowników i studentów.
Moim obowiązkiem jest także dbałość o autonomię Uniwersytetu. Jednym z jej fundamentów jest prawo do wyboru Rektora. Głosami elektorów na funkcję tę w marcu bieżącego roku zostałem ponownie wybrany, co świadczy o zaufaniu społeczności do moich działań.
W głębokiej trosce o samorządność uczelni i respektowanie prawa oświadczam, że skorzystam z wszystkich przysługujących mi jako stronie uprawnień, by uchronić nasz Uniwersytet przed negatywnymi skutkami decyzji Ministra Nauki. Wierzę, że także instytucje, które zostały powołane do dbania o porządek prawny i autonomię uczelni wyższych staną na wysokości zadania i nie ugną się pod presją świata polityki.
Oświadczenie kolegium rektorskiego:
Społeczność Akademicka Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z oburzeniem odebrała decyzję o wszczęciu przez Ministra Nauki Dariusza Wieczorka postępowania administracyjnego w sprawie odwołania prof. dr. hab. Piotra Borka z funkcji Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Prof. dr hab. Piotr Borek został wybrany na Rektora Uniwersytetu w 2020 r. w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej uczelni. Potrzeba reorganizacji pracy uczelni stanowiła wówczas klucz do wyborczego sukcesu. Prowadzona w latach 2020-2022 restrukturyzacja przyniosła oczekiwane efekty w postaci poprawy sytuacji finansowej, pozyskaniu nowych środków finansowych i obiektów, zmian strukturalnych i organizacyjnych. Byto to okupione dużym wysiłkiem, oznaczającym także konieczność przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Powierzona Rektorowi w 2020 r. misja została wypełniona - dziś UKEN posiada stabilną sytuację finansową, jest drugą pod względem oferty kierunków i trzecią pod względem ilości studentów uczelnią w Małopolsce.
Działania powyższe stały się przedmiotem krytyki jednego ze związków zawodowych, który przy wykorzystaniu mediów oraz przychylnych sobie polityków nieustannie atakował władze rektorskie. Efektem tych działań były liczne kontrole, w tym ministerialne, którym uczelnia poddawała się, udzielając wyjaśnień. Do wszystkich zaleceń pokontrolnych Uniwersytet stosował się. Uniwersytet respektował wszystkie wyroki wydane przez Sądy powszechne.
Wyrażamy rozczarowanie faktem, że Minister nie dokonał analizy stanu faktycznego, o czym świadczy m.in. przyjęcie oceny jednego związku zawodowego odnośnie sytuacji finansowej uczelni, nieuwzględnienie skali przeprowadzonej restrukturyzacji i jej wyników. Decyzja Ministra wpisuje się niestety w prowadzoną od kilku miesięcy przez wspomniany związek zawodowy próbę destabilizowania sytuacji uniwersytetu i nieudane próby storpedowania procesu wyborczego.
Podjęcie tak ważnej dla funkcjonowania uczelni decyzji w momencie rozpoczęcia nowej kadencji jej władz bez wątpienia nie służy Uniwersytetowi. Dlatego oczekujemy od Ministra Nauki ponownego rozważenia przedstawionych przez uniwersytet wyjaśnień i odstąpienia od rozpoczętej procedury, godzącej w niezależność uczelni.
Oczekujemy również, że Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich w opiniach skierowanych do Ministra Nauki zgodnie z literą prawa staną w obronie autonomii uczelni.