Za przyjęciem uchwały głosowało 33 radnych, nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się (10 radnych nie było podczas głosowania). Krakowscy radni przyjęli też rezolucję, w której proszą radnych innych czterech gmin (Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Myślenice), aby także przeprowadzili lokalne referenda w sprawie ZIO 2022.

Mieszkańcy odpowiedzą na cztery pytania. Wyrażą zgodę lub sprzeciw wobec organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku przez Kraków oraz wypowiedzą się, czy chcą budowy metra, ścieżek rowerowych i rozbudowy monitoringu miejskiego.

Radni obradowali w związku z inicjatywą Jacka Majchrowskiego. Prezydent Krakowa w zeszły poniedziałek ogłosił, że chce doprowadzić do organizacji referendum i zapytać mieszkańców Krakowa, czy chcą, aby miasto było organizatorem ZIO 2022. W trybie pilnym została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa.

Prezydent Jacek Majchrowski proponował organizację głosowania na początku czerwca. W referendum chciał zadać tylko jedno pytanie, jednak radni PO nad tą propozycją nie chcieli debatować.

Przeciwne decyzji radnych Platformy Obywatelskiej były kluby Prawa i Sprawiedliwości i Przyjaznego Krakowa. Radna prezydenckiego klubu Anna Mroczek przekonywała, że dodatkowe pytania w referendum, to czysta kpina z mieszkańców. -Powinniście przemianować się na Propagandę Obywatelską - stwierdziła.

Za przyjęciem uchwały głosowało 33 radnych, nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się (10 radnych nie było podczas głosowania).Krakowscy radni przyjęli też rezolucję, w której proszą radnych innych czterech gmin (Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Myślenice), aby także przeprowadzili lokalne referenda w sprawie ZIO 2022.

Aby referendum było ważne musi w nim wziąć udział 30 proc. uprawnionych mieszkańców, czyli ok. 180 tys. osób. Decyzja w sprawie igrzysk zaważy na dalszych staraniach Krakowa o nie. W pozostałych sprawach ma wpłynać na zapisanie większych pieniędzy na wymienione inwestycje.