Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ranking najbrzydszych krakowskich pętli. ANKIETA

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.12.03 06:51 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:48 )
Ranking najbrzydszych krakowskich pętli tramwajowych i autobusowych. ANKIETA






W połowie listopada urzędnicy miejscy szumnie przecięli wstęgę na nowoczesnej pętli tramwajowo-autobusowej Czerwone Maki w Krakowie. Wcześniej podobne otwarcie odbyło się w Małym Płaszowie i Krowodrzy Górce. Niestety w Krakowie wciąż jest wiele pętli - ”potworków”. Oto nasz subiektywny ranking. Zapraszamy do oceniania.


Pleszów (pętla tramwajowo-autobusowa)



Pętla w Pleszowie od powstania nie doczekała się jeszcze remontu i - niestety - długo jeszcze się nie doczeka. Pasażerowie poza brzydotą okolicy narzekają też na smród fekaliów i bardzo nisko ulokowane tory. Aby wejść do tramwaju, należy zrobić duży, 40 centymetrowy krok. Dla wielu osób starszych lub niepełnosprawnych jest to wręcz niemożliwe. Na miejscu stoi też kilka nieczynnych blaszanych baraków oraz zamknięte na wieki pomieszczenie socjalne dla motorniczych.

Pętla w Pleszowie jest ważnym punktem przesiadkowym łączącym okoliczne miejscowości z centrum Krakowa. O remont Pleszowa wielokrotnie walczyli radni Dzielnicy XVIII „Nowa Huta”, jednak na razie ciągle brakuje na to pieniędzy.



Walcownia

Choć pętla ta nie ma już tak istotnego dla komunikacji miejskiej znaczenia jak kiedyś, wciąż jednak w godzinach szczytu korzystają z niej pracownicy huty. Na przystanku początkowym stoi budka, w której teoretycznie można się schować przed deszczem i wiatrem. Teoretycznie, ponieważ w praktyce służy... za toaletę.

Motorniczy przyznają, że po zmroku, oczekując na odjazd, boją się przebywać w tym miejscu. ZIKiT remontu pętli Walcownia nie planuje.


Wieczysta

Wysokie miejsce na podium mogłoby być jeszcze wyższe, jednak obecnie pętla nie jest użytkowana, jest wyłącznie zajezdnią dla tramwajów linii 50. Teren pętli bardzo szpeci okolicę - jest zarośnięty krzakami i zaśmiecony. Na pocieszenie mieszkańców i pasażerów dowiedzieliśmy się, że Wieczysta jest pierwsza na liście przeznaczonych do remontu. Na razie jednak termin prac nie został jeszcze wyznaczony.



Wzgórza Krzesławickie

Pasażerowie, którzy wybierają się w tamte rejony, muszą przygotować się na niedobrowolne doznania niczym na rollercoasterze na wiedeńskim Praterze. Kiedy już uda się wysiąść z tramwaju, powita ich blaszana brama z ciągnących się rur oraz betonowy pawilon z zabawkami. Pasażerowie mogą się schować pod zadaszeniem. Należy jednak zapomnieć o możliwości siadania w miejscu innym niż oczekujący na odjazd tramwaj. Środek pętli jest całkowicie zarośnięty, a w sąsiedztwie znajduje się sporych rozmiarów... pole uprawne. Remont tej pętli nie jest planowany.


Pętla autobusowa Borek Fałęcki

Po zmianach w organizacji ruchu i remarszrutyzacji, pętla tramwajowa w Borku Fałęckim straciła na znaczeniu. W przeciwieństwie do autobusowej, która nadal stanowi jeden z największych punktów przesiadkowych w Krakowie. Z pętli odjeżdża aż 19 linii miejskich i aglomeracyjnych. Mimo to pasażerowie, ani kierowcy nie doczekali się warunków godnych tak ważnego miejsca na komunikacyjnej mapie. Na miejscu panuje chaos, trudno znaleźć właściwy autobus. Problemem jest też brak wiat i przejść dla pieszych. Niedawno nawet postawiono toalety, jednak dojście do nich po ulicy jest niebezpieczne - nie ma pasów. Remonty w miarę możliwości finansowych dokonuje Rada Dzielnicy. Generalny remont nie jest planowany.


Kopiec Wandy

Niskie miejsce w rankingu jest efektem jedynie małego znaczenia samej pętli dla okolicy. Poza tym nie różni się diametralnie od liderów naszego zestawienia. Na pocieszenie pozostają bardzo ładne przyrodniczo widoki towarzyszące podróży w tamtym kierunku. Niestety, rozciągająca się flora dotknęła w znaczący sposób również pętlę, która zarośnięta jest nie mniej niż okoliczny kopiec Wandy. Renowacja tego miejsca nie jest planowana.



Krzysztof Dąbrowa/RK

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię