Uchwała kierunkowa o zbadaniu środowiska w Nowej Hucie została przez radnych przyjęta 10 lipca. Sprawą terenu składowiska odpadów poprzemysłowych przy ul. Dymarek w Nowej Hucie zajęła się prokuratura. Śledczy ustalają czy mogło dojść do skażenia gleby i wód gruntowych na tym terenie, a jeśli tak, to w jakim stopniu.
Kierunkowa uchwała radnych miejskich zobowiązywała prezydenta miasta do powołania zespołu zadaniowego, który oceniłby stan środowiska w Nowej Hucie. W skład tego zespołu mieli wejść naukowcy, przedstawiciele magistratu, władz województwa, wojewódzki inspektorat ochrony środowiska i władze Huty ArcelorMittal.
"Celem powołania zespołu było przeprowadzenie niezależnych badań zarówno na terenie jak i wokół kombinatu" – powiedział w środę PAP projektodawca uchwały radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla mieszkańców.
Jak zaznaczył, ponad rok temu naukowcy AGH i UJ przeprowadzili badania, z których wynikało, że na składowiskach przy ul. Dymarek w Krakowie, działającym od 1952 r., które było wykorzystywane przez Hutę im. Lenina i jej następców, znajdują się – i to w dużych ilościach - metale ciężkie: ołów, cynk, kadm i rtęć. "Chodzi o przekroczenia, które zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców" – ocenił Maślona.
Jego zdaniem wojewoda uchylając 14 sierpnia uchwałę o zbadaniu stanu środowiska na terenie Nowej Huty "stał się sędzią we własnej sprawie, ponieważ uniemożliwił przeprowadzenie niezależnych badań, które mogły wykazać nieprawidłowości w działaniu podległych mu służb, czyli w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska (WIOŚ)".
Według Maślony potrzebne są dodatkowe badania. "Naukowcy nie podważają badań WIOŚ, ale wskazują na ich niewystarczający zakres i metodę. Badania inspektoratu wykazują, że dochodzi do przekroczeń, jednak mieszczą się one jego (WIOŚ) zdaniem w dopuszczanych normach" – mówił radny.
Postępowanie nadzorcze wojewody wykazało, że uchwała z 10 lipca przekracza znamiona uchwały kierunkowej i obliguje prezydenta miasta do czynności przekraczających jego kompetencje.
Podobnie wojewoda uzasadnił uchylenie dwóch innych uchwał, które unieważnił – uchwał o powołaniu komisji nocnego burmistrza i asystenta osoby niepełnosprawnej w miejskich placówkach zdrowia.
Od czerwca tego roku wojewoda małopolski Piotr Ćwik uchylił 10 uchwał radnych miasta Krakowa. Budzi to oburzenie części samorządowców, którzy przypuszczają, że działanie takie jest związane z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. "Tak odbieram intensywność negacji uchwał przez wojewodę. Wcześniej takie uchylenia były pojedynczymi przypadkami" – powiedział PAP przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.
W specjalnym oświadczeniu wojewoda uzasadniał, że uchylił uchwały, które burzą porządek prawny. "Wielość takich uchwał podejmowanych w tym roku przez Radę Miasta Krakowa świadczy z jednej strony o dużym zaangażowaniu radnych, ale jednocześnie wskazuje na nieznajomość ustawy o samorządzie terytorialnym i kompetencji organu uchwałodawczego i kompetencji organu wykonawczego, czyli w tym wypadku prezydenta miasta Krakowa" – ocenił Ćwik.
Jak podkreślił, do rozstrzygnięcia nadzorczego dołączone jest uzasadnienie jego wydania, argumenty wskazujące na konieczność unieważnienia danej uchwały w całości lub w części.
"Krótko mówiąc powtarzające się naruszanie porządku prawnego dotyczy wkraczania rady miasta w kompetencje prezydenta miasta" – mówił Ćwik i wyjaśnił, że "rada miasta może wyłącznie wskazywać ogólne działania prezydenta, a nie konkretne formy i instrukcje, tymczasem rada miasta w swoich uchwałach nakazuje prezydentowi zastosować konkretne rozwiązania prawno-organizacyjne".
W ocenie wojewody przewodniczący rady miasta zamiast "kontestować" te uchylenia powinien skoncentrować się na jakości stanowionego przez radę prawa, bo przecież za to odpowiada.
Jaśkowiec, powołując się na rady prawników, zaznaczył, że wojewoda nie musi unieważniać w całości uchwał radnych. "Wojewoda ma szereg innych możliwości, jeśli ma wątpliwości co do zapisów w uchwałach. Może np. skierować je do oceny do sądu administracyjnego – z takiego prawa często korzystali poprzedni wojewodowie. Może je też uchylić, ale częściowo" – powiedział przewodniczący i przyznał, że czasami niektóre zapisy w niektórych uchwałach "faktycznie" mogą budzić wątpliwości.
(PAP/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.