Honorowy patronat nad Galą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marki Radia Kraków przyznawane są przez jury, w skład którego wchodzą dziennikarze i recenzenci najważniejszych krakowskich mediów, którzy raz w miesiącu w dyskusji na antenie Radia Kraków omawiają najważniejsze kulturalne wydarzenia miesiąca i wybierają laureata. Nagroda ma swój wymiar materialny – laureat ma do wykorzystania czas antenowy na kampanię reklamową. Raz w roku przyznawana jest również „Supermarka Radia Kraków”, nagroda za najważniejsze wydarzenie kulturalne poprzedniego roku.
Podczas Gali 3 marca Marki Radia Kraków odebrali szefowie Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Międzynarodowego Centrum Kultury, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, Galerii Mikrob, Muzeum Prądnika, Fundacji Imago Mundi, Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który został również laureatem XIII edycji Supermarki Radia Kraków za "wygraną wojnę o teatr".
- Po pierwsze czuję się zaszczycony być w gronie tak wspaniałych laureatów, ale też korzystając z okazji, że widzę pewne twarze, chcę powiedzieć, że my w Teatrze Słowackiego nie przestaniemy dziękować pani ministrze Hannie Wróblewskiej i obecnemu tutaj ówczesnemu wiceministrowi Andrzejowi Wyrobcowi za to, co zrobili dla naszego teatru. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy
- powiedział, odbierając nagrodę z rąk Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej, dyrektor Teatru Krzysztof Głuchowski.
- To wydarzenie jest swego rodzaju manifestacją wartości, którymi się w Radiu Kraków kierujemy i których chcemy z całą stanowczością bronić, zwłaszcza teraz gdy jesteśmy świadkami odwracania pojęć i znaczeń, gdy na naszych oczach poniża się ofiarę napaści, a agresora wybiela. W czasach, gdy oparte na algorytmach media społecznościowe dewastują debatę publiczną, media publiczne muszą kreować rzetelną debatę publiczną i być drogowskazem dla ludzi pogubionych w medialnym chaosie - mówił podczas Gali Redaktor Naczelny Radia Kraków Marcin Pulit. "Temu też służą kulturalne nagrody Radia Kraków" - dodał.
Zwieńczeniem Gali było wręczenie Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej za wybitne osiągnięcia w sztuce radiowej oraz promowanie ambitnych gatunków sztuki radiowej. Nagroda upamiętnia postać i dzieło Romany Bobrowskiej – związanej z Radiem Kraków wielkiej reżyserki radiowej, autorki niezapomnianych i nagradzanych słuchowisk, mentorki wielu wybitnych krakowskich aktorów. Wśród dotychczasowych laureatów tego najważniejszego wyróżnienia przyznawanego przez Radio Kraków od 2011 roku są wybitni artyści i twórcy kultury: Anna Polony, Anna Dymna, Dorota Segda, Ewa Lipska, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Jerzy Stuhr, Leszek Długosz, Krzysztof Globisz, Jacek Romanowski, Józef Opalski i Juliusz Chrząstowski.
W tym roku nagrodę odebrała Dominika Bednarczyk, uznawana za jedną z najznakomitszych współczesnych aktorek. Laureatka w ramach nagrody otrzymała zaproszenie do realizacji w formie słuchowiska wybranego przez siebie tekstu. W studiu Radia Kraków Dominika Bednarczyk zaprezentujowała fragmenty książki amerykańskiej autorki Lidii Yuknavitch „Chronologia wody”.
Tekst Yuknavitch to mocna rzecz, momentami też bardzo kontrowersyjna
– nie ukrywa aktorka.
Ale to także opowieść o narodzeniu się na nowo. Od początku wiedziałam, że bardzo chciałabym z tym tekstem spotkać się na scenie
– dodała w rozmowie z Radiem Kraków.
Lidia Yuknavitch bez lęku i zahamowań prowadzi nas przez własne doświadczenia, nie ukrywając egzystencjalnych kryzysów i nie uciekając od intelektualnych rozważań. Ma wielu przewodników, którzy pozwolili jej przetrwać lata niepewności, uzależnień i niewyobrażalnego bólu – od Joanny d’Arc po Kathy Acker, od markiza de Sade po Kena Keseya. Autorka imponuje szczerością i bezkompromisowością, odwagą, by pomimo przeciwności iść dalej. „Chronologia wody” to również głos sprzeciwu wobec tyranii współczesnej kultury próbującej mówić kobietom, jak powinny żyć.
Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne w tłumaczeniu Kai Gucio. Za jej radiową adaptację i reżyserię odpowiada Radosław Krzyżowski.
Od lat autorem projektów graficznych dyplomów Marek i Supermarki Radia Kraków jest znakomity krakowski grafik, artysta sztuk wizualnych Jakub Woynarowski. Gala i słuchowisko było retransmitowane na naszej antenie, wkrótce usłyszymy go jeszcze raz w wersji studyjnej.
Galę poprowadziła i merytorycznie przygotowała Justyna Nowicka z redakcji Kultury Radia Kraków, która co miesiąc wraz z radiowym jury przyznaje Marki Radia Kraków.